Zastosowanie akupunktury w anoreksji

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) jest jednym z zaburzeń odżywiania i charakteryzuje się niską masą ciała, brakiem odpowiedniego odżywienia, czasem atrofią mięśniową, strachem przed przybraniem na wadze oraz zaburzeniem w postrzeganiu prawidłowej struktury ciała.

Ludzie cierpiący na anoreksję używają ekstremalnych metod, aby mieć pełną kontrolę nad swoją „wagą”, bardzo często posiadają szeroką wiedzę na temat składników odżywczych, są w stanie szybko obliczyć kalorykę danego posiłku i uznać, że jest ona zbyt wysoka względem ich zapotrzebowania. Dieta niejednokrotnie jest wysoce eliminacyjna, ogranicza się do koktajli, surowych owoców, warzyw, jedzenia zmiksowanych kremów warzywnych.
Oznaki fizjologiczne anoreksji są związane z głodzeniem, poza bardzo niską masą ciała to: depresja, bezsenność, apatia, brak pełnej komunikacji w trakcie rozmów, omdlenia, drżenie rąk, łamiące się włosy i paznokcie, wypadanie włosów, szara matowa cera, zatrzymanie miesiączkowania, zmiany hormonalne. Ponadto pacjenci niejednokrotnie opisują ścisk w brzuchu, kłucia w obrębie brzucha, napięcie w ciele, odczucie kołatania serca i towarzyszący niepokój, bóle głowy, zgrzytanie zębami, bóle pleców.
 

POLECAMY

REKLAMA


Statystyki i skutki

Szacuje się, że na anoreksję choruje 1–2% młodzieży między 12. i 14. oraz 17. i 25. rokiem życia. Stopień śmiertelności w przypadku tych chorych (na skutek powikłań zdrowotnych lub samobójstw) wynosi ok. 20%. Anoreksja jest chorobą, której konsekwencją jest największy odsetek samobójstw względem innych zaburzeń psychicznych. Zaburzenia odżywiania w głównej mierze dotyczą dziewcząt i młodych kobiet (ok. 90–95% przypadków), jednakże, u coraz więcej liczby chłopców i mężczyzn rozwijają się różne zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja. Obserwuje się, że w ostatnich latach coraz więcej małych dzieci zaczyna mieć problemy z odżywianiem i coraz częściej dzieci poniżej 10. roku życia zapadają na tę chorobę3,4. 
Jest to choroba, która na skutek swoich komplikacji może być śmiertelna, szacuje się, że 4% osób chorujących umrze na skutek powikłań. Anoreksja może prowadzić do anemii, arytmii mięśnia sercowego, osteoporozy, zaniku masy mięśniowej, u kobiet – zaniku menstruacji, u mężczyzn – do niskiego poziomu testosteronu, zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Pomimo kontrolowania choroby, ciało które było przez długi czas nadmiernie eksploatowane może zostać nieodwracalnie zniszczone. Serce, nerki, mózg, narządy endokrynne mogą doznać uszkodzeń, których nie da się już odwrócić.

Sposób na anoreksję

Aby zapobiegać przybieraniu na wadze lub aby dalej ją gubić osoby z anoreksją znacząco ograniczają ilość spożywanego pożywienia. „Nadmiar” kalorii potrafią kontrolować poprzez intencjonalne wymiotowanie zaraz po posiłku, używanie środków przeczyszczających lub diuretycznych. Niejednokrotnie więc anoreksji towarzyszy bulimia. Dodatkowo, osoby cierpiące na tę poważną chorobę mogą próbować nadmiernej il...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI