Zastosowanie aromaterapii w chorobach grzybiczych skóry na przykładach klinicznych

Fitoterapia

Grzybica może dotknąć każdego z nas. Choroby grzybicze wywoływane są przez różne gatunki grzybów (dermatofity, drożdże, grzyby pleśniowe). Do zakażenia dochodzi łatwo i są to dość częste schorzenia. Grzybica może pojawić się na owłosionej skórze głowy, na ciele (zwłaszcza na dłoniach, stopach, w pachwinach), a także obejmować paznokcie.

Objawy mogą być następujące: zaczerwienienie, świąd, mogą pojawić się strupy, plamy, nieprzyjemny zapach, a paznokcie tracą różowe zabarwienie i zaczynają się kruszyć. Jak zawsze, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Trzeba więc dbać o higienę osobistą, zwłaszcza w miejscach publicznych, jak baseny, i prawidłowo osuszać skórę po kontakcie z wodą. Jeśli już dojdzie do infekcji, można skorzystać z aromaterapii. Temat jest dość szeroki, więc w artykule przeanalizujemy go na przykładzie grzybicy stóp i paznokci. Zaczniemy jednak od tego, jak można skonstruować własny protokół aromaterapeutyczny w przypadku innych typów grzybicy, a nawet większości schorzeń.

POLECAMY

Jak stworzyć skuteczny i bezpieczny protokół aromaterapeutyczny – mój algorytm

Własne protokoły konstruuję obecnie, korzystając z jednego algorytmu. Używam trzech źródeł: badań naukowych nad olejkami eterycznymi, literatury fachowej autorstwa wiodących aromaterapeutów i zaleceń bezpieczeństwa Tisserand Institute. 
W przypadku badań naukowych najcenniejsze są badania kliniczne. Złoty standard to badania kliniczne randomizowane z podwójnie ślepą próbą, które dają największą pewność, że sukces terapii nie wynikał jedynie z efektu placebo lub z obecności nieuwzględnionych zmiennych czy bias. Najłatwiej skorzystać z nich w bazie PubMed lub ResearchGate. Jeszcze wygodniej sięgnąć po przegląd literaturowy lub metaanalizę, które dają nam często do ręki nie tylko gotowe narzędzia, ale i ich wybór. Jednak w wielu przypadkach chorobowych takich badań jeszcze brakuje i wtedy trzeba się zadowolić badaniami na zwierzętach, in vitro czy (coraz częściej) na modelach komputerowych – in silico. Badania takie nadal są wartościowe dla terapeuty, ale nie da się...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI