Zespół Sjögrena – leczenie zespołu suchości

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm atakuje swoje tkanki. Dokładniej zaś mówiąc – wytwarza przeciwciała atakujące tkanki naszego organizmu, wpływając tym samym na rozwój stanu patologicznego, na który składają się stany zapalne oraz zaburzenia zaatakowanych organów lub tkanek.

W kontekście chorób autoimmunologicznych rozmawia się najczęściej o takich zaburzeniach jak choroba Hashimoto, która jest związana z zaburzoną pracą tarczycy, RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów czy AZS –  autoimmunologiczne zapalenie skóry. Jednak samych chorób autoimmunologicznych rozróżniamy zdecydowanie więcej – możemy tutaj wymienić również takie zaburzenia jak cukrzyca typu 1, SM czy ZSSK – zespół sztywniejącego kręgosłupa. Problem z chorobami autoimmunologicznymi polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ich jednoznacznie wyleczyć, tak jak choćby grypy. Ponieważ samo postępowanie typowo medyczne bardzo często jest skorelowane wyłącznie z maskowaniem objawów lub zmniejszaniem odczuć bólowych, w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym bardzo dobrym pomysłem będzie połączenie terapii naturalnych, dietoterapii oraz wiedzy akademickiej, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty u pacjenta – jego dobro stoi bowiem ponad wszelkimi podziałami w medycynie.

POLECAMY

Częstotliwość występowania

Zespół Sjögrena (Sjögren Syndrom – SS) należy do grona chorób autoimmunologicznych, a jego występowanie prowadzi do zaburzenia funkcjonowania gruczołów wydzielania zewnętrznego, w tym wypadku – ślinianek oraz gruczołów łzowych.
Niestety, tak jak w przypadku wielu chorób autoimmunologicznych, SS często występuje z innymi zaburzeniami, ta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI