Dołącz do czytelników
Brak wyników

Postępowanie w jednostkach chorobowych

26 października 2018

NR 9 (Październik 2018)

Zespół Sjögrena – leczenie zespołu suchości

0 267

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że organizm atakuje swoje tkanki. Dokładniej zaś mówiąc – wytwarza przeciwciała atakujące tkanki naszego organizmu, wpływając tym samym na rozwój stanu patologicznego, na który składają się stany zapalne oraz zaburzenia zaatakowanych organów lub tkanek.

W kontekście chorób autoimmunologicznych rozmawia się najczęściej o takich zaburzeniach jak choroba Hashimoto, która jest związana z zaburzoną pracą tarczycy, RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów czy AZS –  autoimmunologiczne zapalenie skóry. Jednak samych chorób autoimmunologicznych rozróżniamy zdecydowanie więcej – możemy tutaj wymienić również takie zaburzenia jak cukrzyca typu 1, SM czy ZSSK – zespół sztywniejącego kręgosłupa. Problem z chorobami autoimmunologicznymi polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ich jednoznacznie wyleczyć, tak jak choćby grypy. Ponieważ samo postępowanie typowo medyczne bardzo często jest skorelowane wyłącznie z maskowaniem objawów lub zmniejszaniem odczuć bólowych, w przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym bardzo dobrym pomysłem będzie połączenie terapii naturalnych, dietoterapii oraz wiedzy akademickiej, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty u pacjenta – jego dobro stoi bowiem ponad wszelkimi podziałami w medycynie.

Częstotliwość występowania

Zespół Sjögrena (Sjögren Syndrom – SS) należy do grona chorób autoimmunologicznych, a jego występowanie prowadzi do zaburzenia funkcjonowania gruczołów wydzielania zewnętrznego, w tym wypadku – ślinianek oraz gruczołów łzowych.
Niestety, tak jak w przypadku wielu chorób autoimmunologicznych, SS często występuje z innymi zaburzeniami, takimi jak toczeń wieloukładowy czy RZS. Spotyka się również przypadki obecności SS w przypadku choroby Hashimoto, zatem posiadanie jednego zaburzenia autoimmunologicznego, niestety, nie wyklucza obecności lub rozwoju drugiego.
SS jest syndromem, którego częstość występowania jest stosunkowa niska w porównaniu do innych chorób autoimmunologicznych – szacuje się, że około 0,1–0,6% populacji może cierpieć z powodu tego zaburzenia.  Sjögren najczęściej spotykany jest u kobiet w przedziale wiekowym 52–72 lata, zdecydowanie częściej też zaburzenie to dotyka kobiet niż mężczyzn – 9 na 10 przypadków to panie.
Głównymi objawami charakterystycznymi dla tego zaburzenia są:

 • nadmierna suchość w ustach,
 • suche, zaczerwienione, swędzące lub piekące oczy.

Objawy SS możemy podzielić na gruczołowe i pozagruczołowe.

 1. Objawy gruczołowe
  W przypadku objawów gruczołowych będziemy mówić o suchości oczu oraz ich zaczerwienieniu, możemy również wyróżnić takie oznaki jak „swędzenie” oczu, spowodowane niedostatecznym wydzielaniem łez, których główną rolą jest dbanie o odpowiednią wilgotność soczewki oka.
  Zaburzenie pracy ślinianek prowadzi natomiast do suchości ust, spowodowanej niewystarczającą ilością śliny. W tym wypadku może pojawić się ryzyko rozwoju próchnicy – ponieważ ślina jest m.in. czynnikiem antybakteryjnym. Obecność SS może charakteryzować się powiększeniem ślinianek przyusznych, powodując ich tkliwość lub bolesność.
 2. Objawy pozagruczołowe
  Objawy pozagruczołowe mogą z powodzeniem „naśladować” inne choroby autoimmunologiczne, dlatego tak ważna, choć bardzo trudna, jest dobra diagnostyka SS. Statystycznie zakłada się, że zdiagnozowanie obecności SS może zająć nawet 3 lata (!).
  Do objawów pozagruczołowych możemy zaliczyć zaburzenia pracy układu nerwowego, takie jak przewlekłe zmęczenie, bezsenność lub nadmierna senność. W przypadku długotrwałej obecności SS może dojść do zaburzeń pracy nerwów obwodowych oraz upośledzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego, a w konsekwencji np. do porażenia połowiczego.
  Zaburzenia pracy ślinianek upośledzają zdolności żucia oraz odpowiedniego trawienia pokarmów oraz powodują niedobory enzymów odpowiedzialnych za trawienie, np. węglowodanów, co mo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy