Zioła a opalanie – fototoksyczność oraz fotosensybilizacja

Fitoterapia

Ciepłe miesiące sprzyjają korzystaniu ze słońca i spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. O ile opalanie ma swoje plusy, o tyle trzeba korzystać z tej przyjemności bardzo rozsądnie. W tym artykule skupimy się na ciekawym zjawisku, jakim jest reakcja fototoksyczna oraz fotosensybilizacja. Są one wynikiem interakcji stosowania niektórych ziół i intensywnego korzystania ze słońca. Zioła a opalanie – czy jest między nimi związek?

Im więcej mamy dostępnych badań dotyczących bezpieczeństwa opalania, tym większa jest świadomość społeczeństwa na temat kąpieli słonecznych. Coraz więcej ludzi rezygnuje z opalania bez jakiejkolwiek ochrony i o każdej porze dnia. Tak naprawdę spędzanie czasu w pełnym słońcu może przynieść o wiele więcej strat niż korzyści. Nieodłączną zaletą opalania jest synteza aktywnej formy witaminy D w naturalny sposób, która jest niezbędna do właściwego funkcjonowania organizmu. Ponadto rozsądna kąpiel słoneczna poprawia samopoczucie i powoduje atrakcyjny kolor skóry.
A jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedzialnego korzystania ze słońca? Przyjrzyjmy się typom promieniowania słonecznego – wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB oraz UVC. Niebezpieczne dla człowieka są dwa pierwsze rodzaje. Promieniowanie UVA jest najgroźniejsze, ponieważ występuje o każdej porze roku i niezależnie od pogody. Może przenikać nawet przez szyby okien. Jest odpowiedzialne za negatywne zmiany w naszej skórze. Przyczynia się do zwiększonej aktywności wolnych rodników, które powodują degenerację elastyny i zmniejszenie ilości kolagenu. W efekcie, skóra szybciej pokrywa się zmarszczkami, traci swoją elastyczność i jędrność. Nie bez powodu dermatolodzy i kosmetolodzy uważają, że największym sprzymierzeńcem skóry pozbawionej zmarszczek są wysokie filtry, najlepiej te o wartości SPF 50 lub więcej. 
Z kolei typ UVB stanowi mały odsetek promieniowania, które dociera do ziemi, jednak to ono jest odpowiedzialne za opaleniznę, a przede wszystkim za oparzenia słoneczne. Jest najintensywniejsze w południe, dlatego o tej porze powinniśmy rezygnować z przebywania na pełnym słońcu. 
Jednym z głównych zagrożeń jest jednak niezmiennie nowotwór skóry. Promieniowanie UV predysponuje do zmian barwnikowych na skórze, które mogą przekształcić się w czerniaka. Choroba ta sieje coraz większe spustoszenie, o czym świadczy cykliczny, coroczny 10% wzrost jej wykrywalności. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dermatologa i wykonywanie dokładnej dermatoskopii. Doskonałą prewencją przed nowotworem, jak i przed niebezpiecznymi oparzeniami skórnymi jest oczywiście stosowanie dobrej jakości filtrów. Istotna jest nie tylko wartość SPF, ale także termin przydatności. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że kosmetyk, który był stosowany poprzedniego lata, aktualnie może b...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI