Zioła w chorobach cywilizacyjnych – wspieranie leczenia nowotworów

Fitoterapia

Choroby cywilizacyjne są plagą naszych czasów. Od lat obserwuje się wzrostową tendencję zapadalności na tego rodzaju dolegliwości. Duży rozwój technologiczny pociągnął za sobą pojawienie się wcześniej nieodnotowanych schorzeń. W krajach wysoko zurbanizowanych, w których rozwój cywilizacyjny jest duży, statystyki nie są najlepsze. Zastanówmy się, jakie czynniki są odpowiedzialne za taki stan.

Otóż, patrząc szerszym okiem na to jak w ostatnich latach postęp przybrał na prędkości we wszystkich dziedzinach, określenie przyczyn nie będzie łatwe. Dlaczego? Ponieważ choroby XXI w. mają złożoną etiologię. Jak pokazano na rycinie 1, potencjalnych źródeł chorób cywilizacyjnych jest bardzo dużo. Można je zaklasyfikować do poszczególnych grup, niemniej jednak wszystkie te przyczyny łączy jedna istotna kwestia; na wszystkie mamy wpływ i możemy im zapobiegać, choć w małym stopniu. Nie ulega wątpliwości, że w każdej chwili możemy poprawić jakość naszego życia poprzez np. zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej lub wykonywanie badań profilaktycznych. Niestety, statystyki dotyczące częstotliwości sezonowych badań w naszym kraju są bezwzględne. Według danych z 2020 r. Polacy zbyt rzadko się badają. Ten smutny fakt niesie za sobą kolejny również mało entuzjastyczny wniosek w kontekście dbania o zdrowie. 

R e k l a m a

Nadwaga i otyłość w rozwoju chorób onkologicznych

Globalnym problemem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie, jest otyłość, która jest zaliczana do chorób. Nadwaga, która prowadzi do tego schorzenia, jest najczęściej bagatelizowana, a wpływ przetworzonej żywności tylko napędza ten przerażający trend. Najgorzej jest wśród dzieci – statystyki, o których ostatnio głośno w mediach, przedstawiają, że polska młodzież tyje najszybciej w Europie[1]. Możemy się więc zastanowić, czy otyłość jest aż tak groźna i może wpływać szkodliwie na cały organizm? Czy nadmierna masa ma znaczenie w rozwoju chorób onkologicznych? Od lat obserwuje się badania nad osobami wysoko otyłymi, przeprowadza się zabiegi bariatryczne, ratujące życie, pracuje się nad nowymi typami diet, suplementów, leków. Wszystko w celu poprawy zdrowia. Nie zaskakuje fakt, że korpulentne ciało jest bardziej obciążone ryzyki...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI