Zioła wspierające laktację u kobiet

Fitoterapia

O sukcesie laktacji decyduje wiele czynników – zdrowie kobiety i dziecka, kondycja piersi, właściwa technika przystawiania, emocje mamy, a nawet dieta. W przypadku pojawiających się problemów w tym okresie warto zasięgnąć opinii doświadczonego doradcy laktacyjnego. Również fitoterapia w temacie pobudzania laktacji ma sporo do zaoferowania.

Mleko jest produkowane w pęcherzykach mlecznych zlokalizowanych w gruczołach piersiowych kobiet. Struktury te zbudowane są ze specjalistycznych komórek zwanych laktocytami, które mają zdolność czerpania wielu związków prosto z krwi matki. Budowa sieci pęcherzyków mlecznych przypomina kiście winogron, a na każdej brodawce sutkowej zlokalizowanych jest kilka przewodów wyprowadzających pokarm. 

Już od początku ciąży w obrębie piersi zachodzi wiele przemian anatomiczno-fizjologicznych. Na skutek działania estrogenów i progesteronu tkanka gruczołowa powiększa się, piersi zwiększają swoją objętość, a brodawki sutkowe ciemnieją. Mniej więcej od 4. miesiąca ciąży nasila się aktywność wydzielnicza piersi, a na powierzchni brodawek sutkowych pojawia się siara (colostrum). Proces wytwarzania mleka w obrębie gruczołów piersiowych jest sterowany hormonalnie za pomocą odruchów. Początkowy, zwany prolaktynowym, uruchamiany jest pod wpływem pierwszego kontaktu noworodka z brodawką sutkową matki. W tym czasie z przedniego płata przysadki wydzielana jest prolaktyna, która pobudza pęcherzyki mleczne do syntezy pokarmu. Drugi z odruchów – oksytocynowy – zależny jest od oksytocyny, czyli hormonu wydzielanego z tylnego płata przysadki mózgowe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI