Dołącz do czytelników
Brak wyników

Fitoterapia

11 kwietnia 2019

NR 12 (Kwiecień 2019)

Zioła wspierające laktację u kobiet

0 96

O sukcesie laktacji decyduje wiele czynników – zdrowie kobiety i dziecka, kondycja piersi, właściwa technika przystawiania, emocje mamy, a nawet dieta. W przypadku pojawiających się problemów w tym okresie warto zasięgnąć opinii doświadczonego doradcy laktacyjnego. Również fitoterapia w temacie pobudzania laktacji ma sporo do zaoferowania.

Mleko jest produkowane w pęcherzykach mlecznych zlokalizowanych w gruczołach piersiowych kobiet. Struktury te zbudowane są ze specjalistycznych komórek zwanych laktocytami, które mają zdolność czerpania wielu związków prosto z krwi matki. Budowa sieci pęcherzyków mlecznych przypomina kiście winogron, a na każdej brodawce sutkowej zlokalizowanych jest kilka przewodów wyprowadzających pokarm. 

Już od początku ciąży w obrębie piersi zachodzi wiele przemian anatomiczno-fizjologicznych. Na skutek działania estrogenów i progesteronu tkanka gruczołowa powiększa się, piersi zwiększają swoją objętość, a brodawki sutkowe ciemnieją. Mniej więcej od 4. miesiąca ciąży nasila się aktywność wydzielnicza piersi, a na powierzchni brodawek sutkowych pojawia się siara (colostrum). Proces wytwarzania mleka w obrębie gruczołów piersiowych jest sterowany hormonalnie za pomocą odruchów. Początkowy, zwany prolaktynowym, uruchamiany jest pod wpływem pierwszego kontaktu noworodka z brodawką sutkową matki. W tym czasie z przedniego płata przysadki wydzielana jest prolaktyna, która pobudza pęcherzyki mleczne do syntezy pokarmu. Drugi z odruchów – oksytocynowy – zależny jest od oksytocyny, czyli hormonu wydzielanego z tylnego płata przysadki mózgowej pod wpływem ssania, dotyku, ale również płaczu dziecka. Odruch oksytocynowy umożliwia stopniowe i jednostajne wypływanie mleka z piersi, dzięki skurczowi mięśni gładkich obejmujących pęcherzyki i przewody wyprowadzające. Bodźce stresowe, silne emocje oraz ból mogą skutecznie upośledzić ten złożony, neurohormonalny proces. Gdy laktacja jest już ustabilizowana, główną rolę w procesie wytwarzania mleka zaczyna grać trzeci odruch – mechanizm autokrynny, który związany jest z regularnym opróżnianiem piersi przez karmione niemowlę. Poziom mleka w piersi jest sterowany przez tzw. czynnik hamujący laktację (FIL), który hamuje proces wytwarzania pokarmu w sytuacji dłuższego zalegania pokarmu. 
Wiele matek boryka się z problemami z laktacją w początkowym okresie karmienia. Brak wiedzy oraz wsparcia ze strony personelu medycznego i otoczenia często sprawia, że staje się to powodem odstawienia od piersi. Tymczasem w wielu przypadkach skorzystanie z porady doradcy laktacyjnego czy pediatry może przywrócić i ustabilizować fizjologiczne odruchy. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość wypijanego płynu ma również ogromne znaczenie w procesie produkcji pokarmu, ale tylko prawidłowa stymulacja piersi poprzez dobrze ssące dziecko zwiększa i utrzymuje laktację na prawidłowym poziomie. 

W przypadku okresowych problemów z laktacją można przyjrzeć się również niektórym surowcom ziołowym, które mają udowodnioną aktywność mlekopędną. Do najbardziej znanych należy kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum), rutwica lekarska (Galega officinalis), kminek zwyczajny (Carum carvi), biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum) oraz koper włoski (Foeniculum vulgare). W doborze odpowiedniego dla siebie surowca warto jednak wziąć pod uwagę również inne jego wskazania, gdyż równie istotne jest poznanie ewentualnych przeciwwskazań do stosowania. Część mlekopędnych ziół jest na przykład przeciwwskazana w ciąży, co wyklucza ich stosowanie u kobiet spodziewających się dziecka, wciąż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy