Ziołolecznictwo w chorobach nosa i zatok obocznych

Fitoterapia

Jama nosowa i zatoki przynosowe (oboczne) to elementy układu oddechowego. Jama nosowa stanowi początek dróg oddechowych i powinna pełnić funkcję głównej drogi wnikania powietrza do organizmu. Zawiera również pręciki węchowe, dzięki którym odbierane są wrażenia węchowe, oraz odpowiada za barwę i tonację głosu. Połączona jest z zatokami przynosowymi (obocznymi): czołowymi, szczękowymi, sitowymi, klinowymi, które podobnie jak jama nosowa ogrzewają i nawilżają wdychane powietrze. Niniejszy artykuł poświęcimy wybranym problemom dotyczącym właśnie tych elementów naszego organizmu1–3.

Ostry nieżyt błony śluzowej nosa, potocznie nazywany katarem, to stan zapalny błony śluzowej nosa, który prowadzi do uczucia zatkania nosa, wycieku wodnistej wydzieliny z nosa, kichania. Taki stan trwa od 5 do 7 dni. Nieżyt nosa można podzielić na:

POLECAMY

 • infekcyjny (bakterie – rzadko, wirusy – rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy),
 • alergiczny,
 • zawodowy (alergenami zawodowymi może być ponad 250 różnych substancji, np. izocyjaniany, ziarna zbóż, pył drzewny, aldehyd glutarowy, żywice i kleje, lateks, sole metali),
 • hormonalny (o charakterze niezapalnym),
 • polekowy (nieżyt niezapalny, efekt nadużywania leków/kropli/aerozoli obkurczających naczynia krwionośne w nosie),
 • idiopatyczny (naczynioruchowy o podłożu niezapalnym, skutek np. nagłej zmiany temperatury),
 • spowodowany innymi czynnikami, np. emocjonalnymi, refluks żołądkowo-przełykowy, zanikowy nieżyt nosa.
   

R e k l a m a


Znaczenie ma również wygląd samej wydzieliny, np. wodnisto-śluzowa może świadczyć o infekcji wirusowej lub alergicznym nieżycie nosa, a śluzowo-ropna połączona z bólem głowy – o zakażeniu bakteryjnym. Dlatego ważne jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu na początku choroby, aby odpowiednio zareagować na pojawiające się objawy i uniknąć powikłań.
W leczeniu objawowym, aby złagodzić dolegliwości, pacjenci zwykle sięgają po gotowe preparaty w postaci kropli (jak prawidłowo aplikować krople do nosa, przedstawia rycina 1). Chcąc zwiększyć efekt nawilżający i przeciwzapalny, można zaopatrzyć się w irygator do nosa i napełnić go mieszanką soli fizjologicznej z naparem z kwiatów nagietka w proporcji 1 : 1. Ulgę przyniosą także inhalacje z wykorzystaniem dobrej jakości olejków eterycznych, np. tymiankowego, miętowego, jodłowego, majerankowego, sosnowego, goździkowego, jałowcowego, rozmarynowego czy eukaliptusowego. W sytuacji nadwrażliwości na olejki inhalacje (5–7-minutowe) można robić z naparu rumiankowego lub szałwiowego. Do picia z kolei polecana jest mieszanka ziołowa przygotowana na wodzie lub mleku z owocu anyżku, kwiatu rumianku i kwiatu wrzosu (równe części surowców) oraz napary z pojedynczych ziół o działaniu sekretolitycznym (upłynniającym wydzielinę), np. korzenia pierwiosnka, ziela tymianku, kwiatu bzu czarnego, korzenia goryczki. P...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI