Ziołowe afrodyzjaki a libido

Fitoterapia

Seksualność i zdrowie intymne są pomostem między ciałem a umysłem. Nic więc dziwnego, że dysfunkcje seksualne są często pierwszym zwiastunem zaburzeń zdrowia fizycznego i psychicznego. Zazwyczaj przyczyny somatyczne idą w parze z czynnikami psychicznymi. Na szczęście zarówno ciało, ducha, jak i zaburzenia seksualne można leczyć za pomocą surowców ziołowych, a ściślej mówiąc naturalnych afrodyzjaków.

Przyczyn zaburzeń seksualnych, w tym zaburzeń popędu płciowego, jest bardzo wiele. Nie sposób w wyczerpujący sposób je zdefiniować i opisać w kilku zaledwie akapitach. Postarałem się jednak opisać kilka kluczowych moim zdaniem i najczęściej występujących przyczyn zaburzeń libido, do których można zaliczyć zaburzenia endokrynologiczne, choroby sercowo-naczyniowe i psychosomatyczne. 
Tajemnicą poliszynela jest, że zaburzenia seksualne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów zaburzenia są zazwyczaj związane z obniżonym libido, zaburzeniami erekcji i wytrysku. U pań są to przede wszystkim zaburzenia pobudliwości seksualnej, zdolności do osiągnięcia orgazmu oraz dolegliwości bólowe podczas stosunku płciowego. 
Wspólną przyczyną zaburzeń seksualnych mogą być czynniki psychogenne i organiczne. Do czynników psychogennych można zaliczyć zespoły lękowe i nerwicowe. Przyczyną zaburzeń seksualnych, zwłaszcza u młodych osób, może być także lęk przed ciążą oraz obawa przed sprostaniem wymaganiom partnera. Na życie seksualne wpływ mają również zaburzenia hormonalne (hiperprolaktynemia, spadek poziomu estrogenów i testosteronu), neurologiczne (uszkodzenie rdzenia kręgowego), choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), przyjmowane leki, a także wiele innych czynników 

POLECAMY


R e k l a m a


Spadek libido to nie tylko problem kobiet

W przypadku kobiet najczęstszym powodem spadku libido jest menopauza. U kobiety w tym czasie może się pojawić zarówno obniżenie popędu płciowego, jak i problem z osiągnięciem należytej satysfakcji seksualnej (orgazmu). Często w okresie menopauzy stosunkom płciowym towarzyszy ból będący następstwem suchości pochwy i nawracających infekcji układu moczowo-płciowego. Za wszystkie wymienione objawy odpowiada małe stężenie estrogenów oraz testosteronu (jajniki także produkują testosteron, który jest de facto prekursorem estrogenów). Na to wszystko nakłada się również poczucie mniejszej atrakcyjności seksualnej, brak miesiączki będący symbolem kobiecości, zwiększenie wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index), pojawienie się zmarszczek itd. Problem obniżenia libido nie dotyczy wyłącznie kobiet, gdyż u mężczyzn istnieje andropauza, czyli odpowiednik menopauzy. Różnica jednak polega na tym, że w przeciwieństwie do kobiet i menopauzy, nie u każdego pana...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI