Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii

Fitoterapia

Obecnie pacjenci coraz bardziej świadomie podchodzą do naturalnych metod leczenia. Do łask wracają zioła oraz substancje aktywne zawarte w różnych gatunkach roślin. Niebagatelne znaczenie w fitoterapii ma olejek z drzewa herbacianego. Znany jest już od kilkudziesięciu lat, ale do dziś z powodzeniem się go stosuje oraz odkrywa na nowo.

Olejek herbaciany to surowiec pozyskiwany głównie z liści melaleuki skrętolistnej (Melaleuca alternifolia), rośliny należącej do rodziny mirtowatych, która może się poszczycić bogatym źródłem cennych olejków eterycznych. Jego nazwa pochodzi od wyglądu naparu z liści, który bardzo przypomina herbatę. Niestety, polski klimat nie sprzyja drzewu herbacianemu i występuje ono głównie endemicznie w Australii. Jest to niewielkie drzewo, które posiada białe kwiatostany, zakwitające na wiosnę, oraz niepozorne owoce, wielkości ok. 3 mm. Najistotniejszym elementem rośliny, z punktu widzenia fitoterapii, są liście – małe, gładkie i ostro zakończone. To właśnie one są niezbędne do uzyskania olejku herbacianego (Melaleucae aetheroleum, Tea Tree Oil, Melaleuca Alternifolia Oil). Proces destylacji z parą wodną pozwala na uzyskanie czystego surowca, który do tej pory jest obiektem badań naukowców. Co ciekawe, jego odkrywcą jest James Cook. W tamtych czasach rodzimi mieszkańcy wybrzeży Australii traktowali olejek herbaciany jako remedium na praktycznie większość problemów zdrowotnych.  
Olejki eteryczne, w tym olejek herbaciany, są pozyskiwane z różnych części roślin w silnie skoncentrowanej formie, co warunkuje ich bogaty skład i różnorodne działania prozdrowotne. Do tej pory badaczom udało się oznaczyć około 60 substancji czynnych, które są odpowiedzialne za dużą skuteczność surowca. W olejku herbacianym znajdziemy głównie pochodne terpenowe, np. cyneol lub terpinolen. Z kolei monoterpeny są odpowiedzialne za charakterystyczny ostry i ziołowy zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu. W czystej postaci olejek ma formę płynną oraz lekko żółtawy kolor.
Warto w tym momencie wspomnieć o wysokim progu alergenności wszystkich olejków eterycznych, ze względu na ich różnorodne i specyficzne składy. Za każdym razem, gdy chcemy użyć ziołowego kosmetyku lub skorzystać z aromaterapii, powinniśmy zrobić próbę uczuleniową lub skonsultować to ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Próbę uczuleniową wykonujemy nakładając na kwadrans kosmetyk na skórę przedramienia i czekamy, czy nie pojawi się reakcja histaminowa – zaczerwienienie, świąd itp. Szczególnie osoby uczulone na zupełnie inne alergeny powinny o tym pamiętać, ponieważ ryzyko wystąpienia objawów z powodu olejków eterycznych jest u nich bardzo wysokie.

POLECAMY

Działanie prozdrowotne olejku z drzewa herbacianego oraz  jego wykorzystanie

Aromaterapia
Już w starożytności zaczęto doceniać prozdrowotne właściwości olejków eterycznych. Wykorzystywano je wtedy głównie do aromaterapii. Zauważono, że odpowiedni zapach, który wdycha człowiek, może oddziaływać pozytywnie na jego samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Takie wykorzystanie olejków jest praktykowane oczywiście do dzisiaj, jest to jed...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI