Związki roślinne wspierające procesy widzenia Część II. Antocyjany i inne polifenole oraz kwasy tłuszczowe

Fitoterapia

Składniki aktywne roślin dostarczane wraz z dietą lub w formie preparatów ziołowych wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Mają one również duże znaczenie dla procesów widzenia, warunkując prawidłową pracę układu wzrokowego oraz chroniąc przed rozwojem chorób oczu. Szczególne znaczenie w tym kontekście mają związki roślinne o charakterystycznej barwie, takie jak karotenoidy oraz antocyjany. Oba rodzaje składników aktywnych powszechnie występują w żywności, są one także obecne w wielu surowcach zielarskich.

W pierwszej opublikowanej wcześniej części artykułu skupiono się na barwnikach roślinnych należących do karotenoidów z uwagi na ich podstawowe znaczenie dla prawidłowej pracy oczu. Antocyjany również w oftalmologii mają długą tradycję stosowania. Są one też powszechnie znane jako ważne składniki roślinne o prozdrowotnym wpływie na funkcje oczu. Tradycyjne zastosowanie ciemno wybarwionych owoców jagodowych w kontekście wspierania procesów widzenia znajduje potwierdzenie w prowadzonych aktualnie badaniach klinicznych, mimo że przez dziesięciolecia ich status naukowy w tym zakresie nie był jasny. Obok antocyjanów także inne polifenole roślinne mają korzystne właściwości w odniesieniu do pracy oczu. Są one w tym zakresie mniej przebadane, jednak z uwagi na działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne także wydają się obiecujące. Wyniki wstępnych badań pokazują, że katechiny, kurkumina, kwercetyna czy resweratrol mogą chronić narząd wzroku przed procesami patologicznymi. Do substancji aktywnych pochodzenia roślinnego ważnych dla prawidłowej pracy oczu należą również długołańcuchowe kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Szczególne znaczenie ma tutaj kwas dokozaheksaenowy (DHA), który występuje w niektórych algach morskich. Zwykle kojarzymy jego obecność z produktami odzwierzęcymi, takimi jak ryby czy owoce morza, ale pierwotnym jego źródłem są organizmy zdolne do procesu fotosyntezy (mikroalgi lub wodorosty), w związku z tym można go traktować także jako związek pochodzenia roślinnego. W kontekście wspierania procesów widzenia na uwagę zasługuje również kwas ɣ-linolenowy (GLA) oraz linolowy (LA) należące do rodziny omega-6, a także kwas α-linolenowy (ALA) należący do rodziny omega-3. 

POLECAMY

Antocyjany

Antocyjany to barwniki roślinne należące do grupy polifenoli o charakterystycznym zabarwieniu. Związki te występują w postaci glikozydów lub acyloglikozydów antocyjanidyny w wielu kwiatach, owocach, a także liściach i korzeniach roślin, nadając im barwę czerwoną, niebieską, purpurową lub czarną. Antocyjany w komórkach roślinnych gromadzą się w wakuolach w postaci granulek różnej wielkości, natomiast ściany komórkowe czy tkanki miękiszu ich nie zawierają1. Do najbardziej powszechnie występujących antocyjanidyn należą cyjanidyna (najczęściej spotykana), delfinidyna, pelargonidyna, peonidyna, malwidyna oraz petunidyna. Antocyjany mają wiele właściwości prozdrowotnych. Zaobserwowano ich korzystny wpływ na procesy widzenia, chociaż nie wszystkie badania kliniczne dają jednoznaczne wyniki. Ponadto wykazują działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe, ochronne w chorobach sercowo-naczyniowych oraz neuroprotekcyjne. Z uwagi na działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne mają one zastosowan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI