Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

6 marca 2019

Zwykła roślina o niezwykłym działaniu, czyli moc karczocha zwyczajnego

0 932

Korzystny wpływ w terapii miażdżycy, działanie hepatoprotekcyjne, działanie przeciwutleniające czy hipoglikemizujące to tylko niektóre właściwości karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus L.). Jego korzystny i wielokierunkowy wpływ na organizm, był wykorzystywany już od czasu starożytnych m.in. za właściwości żółciopędne i moczopędne.  Dlaczego roślina o tak niezwykłej mocy odżywczej i farmakologicznej nie jest doceniana?

Substancje biologiczne czynne karczocha zwyczajnego

Wzrost świadomości żywieniowej populacji i szerząca się moda na zdrowy tryb życia powoduje, że coraz więcej osób sięga do naturalnych form profilaktyki zdrowia. Coraz częściej zwracamy uwagę na lecznicze i odżywcze właściwości roślin, a substancje pochodzenia roślinnego są obiektem zainteresowań nie tylko naukowców. Tym razem, pod lupę bierzemy niezwykłe działanie karczocha zwyczajnego. Wyodrębnione w czasie badań związki obecne w karczochu, takie jak kwas chlorogenowy, flawonoidy, sterole, garbniki, a także Wit. A i C oraz magnez, wapń czy żelazo wykazują bardzo silny wpływ na pracę niemal każdego narządu. Jedną z wyizolowanych substancji jest również cynaryna czyli kwas 1,3-dikawoilochinowy. Doceniana głównie przez właściwości hepatoprotekcyjne wpływa na trawienie pokarmów a także pobudza regenerację wątroby i przeciwdziała jej stłuszczeniu pochodzenia alkoholowego. W badaniach wykazano, że ekstrakt z liści karczocha hamuje utlenianie lipoprotein LDL. Dzięki temu karczoch ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób krążenia, ponieważ zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej i stanów zapalnych naczyń krwionośnych.

Wspomniane wcześniej działanie żółciotwórcze i żółciopędne jest wykorzystywane w leczeniu chorób dróg żółciowych m.in. zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Badania kliniczne na wyciągu z karczocha wykazały korzystny wpływ i poprawę samopoczucia u osób skarżących się na bóle brzucha, wzdęcia, zgagę czy nudności. Do innych, jednak wyjątkowo cenionych właściwości tej rośliny można zaliczyć działanie przeciwutleniające. Badania przeprowadzone na szczurach z udziałem wyciągu liści karczocha pokazało, że substancje w nim zawarte mogą wymiatać wolne rodniki z komórek, przez co obniżają czynniki stresu oksydacyjnego. Obecnie trwają również badania nad zastosowaniem jego związków biologicznie czynnych w terapii leczenia zakażonych wirusem HIV lub chorych na AIDS.  

Odchudzanie z karczochem zwyczajnym

Karczoch zwyczajny powinien stanowić element diety także u osób z problemami 
z gospodarką węglowodanową. Uważa się, że dzięki obecności fruktanów, czyli inuliny i fruktoligosacharydów oraz kwasu chlorogenowego, obecnego również w zielonej herbacie, karczochy pomagają regulować poziom cukru we krwi i zwię...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy