Żywienie dzieci w mukowiscydozie

Naturoterapia dzieci

Mukowiscydoza jest zagrażającym życiu zaburzeniem genetycznym, które występuje głównie u rasy białej – w Europie odnotowuje się jeden przypadek zachorowania na 3500 narodzin. Pacjenci cierpiący na tę chorobę zmagają się m.in. z niedożywieniem, związanym pośrednio ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i niezbędne kwasy tłuszczowe. Dlatego terapia żywieniowa jest jednym z podstawowych elementów w leczeniu mukowiscydozy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest mukowiscydoza i jak się objawia?
  • Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne u osóbchorujących?
  • Jaka suplementacja jest wskazana przy mukowiscydozie?

Mutacja w kodowaniu genu powoduje dysfunkcje, które uniemożliwiają transport jonów sodu i chloru poprzez błony komórkowe. W rezultacie transportu płynów wydzieliny śluzowe stają się pogrubione, pogarszając funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak płuca, trzustka, wątroba, a także pęcherzyk żółciowy i jelita.

POLECAMY

W płucach zagęszczony śluz przylega do powierzchni dróg oddechowych, co prowadzi do zmniejszonego klirensu śluzowo-rzęskowego i zwiększonego ryzyka zapalenia i infekcji. W trzustce wydzieliny wpływają na zmniejszenie dostarczania enzymów do jelit, tym samym pogarszając wchłanianie kluczowych składników odżywczych. 

Pacjenci cierpiący na tę rzadką chorobę genetyczną zmagają się również z niedożywieniem, które jest związane bezpośrednio z mutacją genetyczną, lecz pośrednio ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię oraz niezbędne kwasy tłuszczowe, często niemożliwym do zaspokojenia ze względu na zmniejszone wchłanianie składników odżywczych.

U dzieci zły stan odżywienia powoduje zahamowanie wzrost...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI