Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia w onkologii

9 maja 2018

NR 6 (Kwiecień 2018)

Akupunktura jako metoda wspomagająca w onkologii

0 300

Medycyna prowadzi intensywną walkę z nowotworami. Stawką w tej walce jest ludzkie życie, stosowane są więc najpoważniejsze metody i techniki mające zniszczyć rozwijającą się tkankę. Niestety, mają one szereg skutków ubocznych i działań niepożądanych. Nic więc dziwnego, że chorzy szukają dodatkowej pomocy.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy akupunktura może stanowić jedyną formę terapii nowotworów?
  • Jakie skutki uboczne choroby nowotworowej może eliminować akupunktura?
  • Czy elektroakupunktura  jest bezpieczną alternatywą leczenia nowotworów?

Choroby nowotworowe stanowią jedno z najpoważniejszych wyzwań stojących przed współczesną medycyną. Z jednej strony onkolodzy nieustannie udoskonalają metody diagnozy i terapii nowotworów, z drugiej zaś ich liczba w społeczeństwie wciąż wzrasta. Prognozy zachorowań na nowotwory w Polsce wskazują, że już za kilka lat mogą one stać się pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju, wyprzedzając choroby układu krążenia1.

Wobec powyższego nie może dziwić, że medycyna prowadzi intensywną walkę z nowotworami. Niestety, w doświadczeniu wielu pacjentów nie tylko sama choroba nowotworowa, ale również skutki terapii powodują cierpienie i znaczne obniżenie jakości życia. Dotyczy to zarówno objawów fizycznych, takich jak ból, suchość w jamie ustnej, zaparcia, nudności i wymioty, jak i istotnego pogorszenia funkcjonowania psychoemocjonalnego, lęku, zaburzeń snu, poczucia zmęczenia, zniechęcenia i apatii.

W tej sytuacji chorzy poszukują dodatkowej pomocy. Jedną z metod, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność i niespotykany profil bezpieczeństwa, jest akupunktura. W czasach, kiedy działanie akupunktury nie było jeszcze dobrze poznane, uważano, że choroba nowotworowa powinna stanowić przeciwwskazanie do stosowania tej metody, co znalazło wyraz w starszych podręcznikach. Niestety, ten nieoparty na żadnych badaniach przesąd wciąż jest obecny w świadomości wielu chorych, a co gorsza – również lekarzy, w tym lekarzy onkologów. Tymczasem badania nad akupunkturą rozwijają się bardzo szybko i dotyczą również jej skuteczności i bezpieczeństwa w różnych wskazaniach w grupie pacjentów onkologicznych. Należy podkreślić, że póki co większość badań koncentruje się na przydatności akupunktury jako metody wspomagającej w onkologii, pozwalającej zminimalizować objawy choroby nowotworowej, ale również działania uboczne i niepożądane stosowanych w onkologii podstawowych metod leczenia.

Akupunktura w onkologii – perspektywa pacjenta

Pacjenci cierpiący z powodu choroby nowotworowej często szukają dodatkowych metod leczenia, więc również chętnie zwracają się w stronę akupunktury. W 2017 roku opublikowano wyniki badania, w którym pytano chorych ze zdiagnozowanymi nowotworami, czy chcieliby spróbować zabiegów akupunktury. Zdecydowana większość, bo aż 81% badanych, odpowiedziała na to pytanie twierdząco2. Pacjenci opowiadali również o swoich oczekiwaniach względem akupunktury, wspominając o zmniejszeniu poczucia zmęczenia, o dodawaniu energii, wzmacnianiu odporności, a także redukcji bólu i lęku. W innym badaniu Thompson z zespołem pokazali, jak pod wpływem akupunktury zmieniają się objawy u większości z 90 badanych pacjentów chorych na choroby nowotworowe3. Już po pierwszym zabiegu ponad 40% badanych wskazywało na znaczną poprawę (o ponad 2 punkty w skali VAS) w odczuwaniu bólu i napięcia emocjonalnego, a ponad 30% na znaczną poprawę w zakresie odczuwania lęku, zmęczenia, napięcia fizycznego, a także na poprawę jakości życia. Po ostatniej wizycie ponad połowa pacjentów odczuwała poprawę w zakresie zmęczenia i napięcia fizycznego, a ponad 40% w zakresie bólu, poczucia lęku, napięcia emocjonalnego i jakości życia. Podobne wyniki uzyskali amerykańscy badacze, pytając o poprawę 172 pacjentów oddziałów onkologicznych4. W tej grupie udało się dodatkowo znacznie zmniejszyć nudności i wymioty u ponad 50% pacjentów.

Niezwykle interesującą pracę przedstawili brytyjscy badacze w „Evidence Based Complementary and Alternative Medicine”5. Pytali oni pacjentów z obrzękami limfatycznymi po leczeniu przeciwnowotworowym o ich odczucia i doświadczenia związane z zabiegami akupunktury i moksowania. Pacjenci przede wszystkim podawali poprawę mobilności i zwiększenie ogólnego poczucia energii do działania. Chorzy doświadczali również poprawy jakości snu i redukcji bólu do tego stopnia, że w niektórych przypadkach możliwe było zmniejszenie dawek leków. Dodatkowo zabiegi te działały na pacjentów rozluźniająco, obniżając poziom stresu i przewlekłego lęku. Autorzy pracy zaproponowali model wpływu akupunktury na pacjentów, który pokazuje, że redukcja objawów i zwiększenie poczucia energii poprawia motywację chorych i powoduje wzrost ich zaangażowania w terapię i w ćwiczenia, a to z kolei prowadzi do realnej poprawy samopoczucia i do zdrowienia. Na każdym etapie reakcji efekt wzmac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy