Anatomia pozytywnego nastroju – konopie i fasola na straży naszych emocji

Naturoterapia kliniczna

W konopiach możemy znaleźć mnóstwo wartościowych dla naszego organizmu składników i zdecydowanie nie szukałabym w nich strachu, choć sugeruje to w swoim wierszu Maria Konopnicka. W świadomości społecznej nadal pokutują mity na temat tej wszechstronnie działającej rośliny. Dzięki wytrwałości naukowców wiemy, że substancje czynne w konopiach mogą współdziałać z układem endokannabinoidowym.

Jeżeli już o strachu mowa, to zaburzenia nastroju są najbardziej rozpowszechnionymi stanami psychicznymi spotykanymi w praktyce psychiatrycznej. U wielu cierpiących na nie pacjentów występują one z opornymi na leczenie postaciami depresji, współistniejącym lękiem, innymi zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Wykazano, że standaryzowane olejki eteryczne (takie jak Lavender officinalis) wywierają kliniczną skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych. Ponieważ sugeruje się, że endokannabinoidy odgrywają ważną rolę w poważnej depresji, uogólnionym lęku i zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, do ich leczenia zasugerowano Cannabis sativa (podkreślić należy jednocześnie, że nadal czekamy na więcej publikacji i wyników badań). 

R e k l a m a

Układ endokanabinoidowy

Układ endokannabinoidowy jest szeroko rozpowszechniony w całym ciele, w tym w mózgu, modulując wiele funkcji. Bierze udział w zaburzeniach nastroju i związanych z nimi stanach, a jego aktywność może być modyfikowana przez egzogenne kannabinoidy. Receptory CB1 i CB2 służą przede wszystkim jako miejsca wiązania endokannabinoidów, a także fitokannabinoidów, wytwarzanych przez kwiatostany konopi indyjskich. Jednak „konopie indyjskie” nie są pojedynczym produktem złożonym, ale są znane ze swojego skomplikowanego profilu molekularnego, wytwarzającego mnóstwo fitokannabinoidów wraz z szeroką gamą terpenów. Tak więc „efekt otoczenia” jest sugerowanym pozytywnym wkładem pochodzącym z dodania terpenów do kannabinoidów. W artykule tym przybliżymy informacje na temat wpływu kannabinoidów i omówimy możliwość zwiększenia mocy działania kannabinoidów na objawy psychiatryczne poprzez dodanie terpenów i terpenoidów. Te naturalne produkty mogą być ważnym potencjalnym źródłem środk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI