Naturalne wsparcie układu krwionośnego w walce ze smogiem – profilaktyka i odbudowa

Naturoterapia kliniczna

Od wielu lat temat smogu regularnie wraca do mediów. Szczególnie zimą, gdy bardzo często przekraczane są wszystkie możliwe normy zanieczyszczenia powietrza. Mimo że temat jest nam znany, to czy tak naprawdę wiemy, jak dokładnie smog działa na nasze zdrowie? Czy może on mieć jakiś wpływ na nasz układ krwionośny? Czy da się przed nim uchronić lub w jakiś sposób odbudować nasze ciało po narażeniu na zanieczyszczenia?

Smog jest rodzajem zanieczyszczenia powietrza, które ogranicza widoczność. Co ciekawe, jego nazwa powstała na początku XX w. z połączenia angielskich słów smoke i fog – czyli dym i mgła. Tak właśnie można go opisać – jako dymną mgłę, ze względu na nieprzezroczystość i zapach przypominający spaleniznę. Smog składa się z wielu substancji chemicznych, w tym z ozonu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które tworzą pył zawieszony. Możemy wyróżnić dwa rodzaje smogu:

POLECAMY

 • Smog siarkowy – określany też jako smog typu londyńskiego. Zazwyczaj pojawia się w chłodniejszych miesiącach, dlatego też nie występuje blisko równika i w strefie subtropikalnej. Powstaje w wyniku spalania węgla, nagromadzenia pyłu z działalności przemysłowej oraz spadku temperatury. Zanieczyszczenia mieszają się z zimnym powietrzem, tworząc gęstą mgłę, która znacznie pogarsza ogólną jakość powietrza. Smog typu londyńskiego charakteryzuje się wysokim stężeniem dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i pyłu.
 • Smog fotochemiczny – określany też jako smog typu Los Angeles. Tworzy się głównie w miesiącach letnich, kiedy temperatury osiągają wysokie poziomy. Jest charakterystyczny dla strefy subtropikalnej, ale może też pojawić się w Polsce. Zanieczyszczenia pochodzą głównie ze spalin i emisji przemysłowych. Smog fotochemiczny składa się głównie z tlenków węgla, tlenków azotu i węglowodorów, które następnie ulegają reakcjom fotochemicznym. W ich wyniku powstają aldehydy, ozon oraz azotan nadtlenku acetylu1–3.
   

Smog w Polsce

Niestety, jakość powietrza w Polsce zostawia wiele do życzenia. Szczególnie zimą, wiele polskich miast znajduje się na światowych listach najbardziej zanieczyszczonych metropolii. W raporcie European Environment Agency, Polska zajęła drugie miejsce w Unii Europejskiej (zaraz po Bułgarii) pod względem zanieczyszczenia powietrza4. 

Istnieje kilka sposobów oceniania stopnia zanieczyszczenia powietrza. Jednym z nich jest analiza stężeń pyłu zawieszonego. Cząsteczki pyłu są definiowane na podstawie ich wielkości – te o średnicy do 10 µm to PM10, a do 2,5 µm – PM2,55. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła normy dla stężeń pyłu zawieszonego:

 • 45 µg/m3: średnie dobowe stężenia pyłu PM10;
 • 15 µg/m3: średnie dobowe stężenia pyłu PM25,6.
   

W wielu polskich miastach liczba dni, w których średnie dobowe stężenie PM10 jest powyżej normy, przekracza nawet jedną trzecią roku. Na przykład w Krakowie, stężenia powyżej ustalonej normy dobowej są rejestrowane przez ok. 150 dni w roku7.

Przyczyn tak szeroko występującego zjawiska smogu w Polsce jest wiele i składa się na niego mnóstwo czynników w licznych sektorach. Jednak głównym źródłem...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI