Na nasz nastrój wpływa wiele różnych czynników. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie jest znaczenie i moc zapachów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie olejki eteryczne najczęściej wykorzystuje się w masażu?
- Jak stworzyć terapeutyczne kompozycje olejków?
- Jak harmonizować czakry za pomocą olejków?
Wszystkie nuty zapachowe działają na nas, wywołując przeróżne reakcje – począwszy od kuchni, gdzie czujemy zapachy różnych potraw, które wzmagają nasz apetyt, poprzez zapach ulubionych perfum ukochanej osoby, aż po niechęć i wstręt, a nawet obrzydzenie, kiedy zapach jest przykry dla otoczenia.
Aromaterapia stała się dziedziną wiedzy z zakresu medycyny naturalnej w XX wieku. Od zarania dziejów, o czym świadczą różnego rodzaju przekazy historyczne, człowiek wiedział, że przyjemny zapach wpływa pozytywnie na samopoczucie i dobry nastrój.
Zapach i… energia
Nasze ciało jest tworem praktycznie idealnym, mamy wspaniale działające organy wewnętrzne, sprawne mięśnie, a także często niedoceniane w codziennym życiu zmysły, wśród nich zaś – węch. W gronie specjalistów zajmujących się aromaterapią krąży takie powiedzenie: „kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi”. Warto również wspomnieć, że zmysł węchu to pierwszy zmysł, który kształtuje się u noworodka. To zmysł, który – stymulowany przez zapachy – może wywoływać zarówno miłe, jak i negatywne emocje i wspomnienia. Stąd wybór zapachu podczas zabiegu może mieć ogromny wpływ na sferę emocjonalną i odprężenie podczas masażu. Z całą pewnością naszym kluczem do sukcesu będzie umiejętność doboru odpowiedniej nuty zapachowej pod naszego klienta. Za pomocą olejków możemy uspokajać, działać kojąco, a także stymulować i energetyzować organizm.
POLECAMY
Olejki eteryczne w branży kosmetycznej
W ostatnich latach zarówno kosmetyki naturalne, jak i oleje naturalne oraz olejki eteryczne odgrywają kluczową rolę w branży kosmetycznej, Spa & Wellness. Czym jest to spowodowane? Otóż rynek jest przepełniony różnymi firmami kosmetycznymi proponującymi szeroki asortyment produktów. Firmy te prześcigają się między sobą oraz „biją” o swoich klientów, zachęcając ich do kupienia właśnie tych kosmetyków, które, ich zdaniem, są najlepsze. Dlatego w dzisiejszych czasach stawiamy właśnie na kosmetyki naturalne, bowiem wszystko, co naturalne, dobrze nam się kojarzy. Wybierając ekoprodukty, myślimy o stosowaniu skutecznych kosmetyków, o których można powiedzieć, że są w pełni bezpieczne, zdrowe, a ponadto pozytywnie oddziałują na naszą skórę, poprawiając tym samym jej wygląd, koloryt i blask. Myślę, że nie zawsze trzeba sięgać po kosmetyki z najwyższej półki, bowiem każdy z nas w domowym zaciszu czy gabinecie może zadowolić siebie, swojego klienta, pacjenta czy bliską osobę, stosując kompozycję zapachową stworzoną przy użyciu olejków eterycznych. Istnieje wiele firm internetowych, a także stacjonarnych (w tym sklepy zielarskie i apteki) proponujących szeroką gamę produktów naturalnych, dzięki którym możemy zakupić m.in. bazy do kremów do twarzy, balsamy do ciała, żele pod prysznic, mydła w płynie czy nawet woski w celu stworzenia świec własnej kompozycji zapachowej do naszych wnętrz. Wszystko to w połączeniu z olejkami eterycznymi sprawi, że możemy stworzyć sobie własne domowe SPA.
Masaż aromaterapeutyczny
„Masaż aromaterapeutyczny to zabieg połączony z użyciem olejków eterycznych, który łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków dobranymi dla konkretnej osoby”. Olejki mogą być zastosowane na dwa sposoby – jako czynnik aromatyzujący pomieszczenie, w którym odbywa się masaż (np. poprzez uruchomienie nawilżacza powietrza lub zapalenie świeczki w specjalnym kominku na olejki bądź też zapalenie kadzidełka czy świecy z zapachem dostosowanym do upodobań osoby masowanej), oraz jako aromatyczny środek poślizgowy, który uławiając masowanie, jednocześnie przenika przez skórę masowanego i potęguje efekt masażu.
Przed przystąpieniem do masażu
Przeprowadź z osobą masowaną wywiad, podczas którego zbierzesz potrzebne informacje, które pozwolą na dostosowanie zarówno masażu, jak i olejku do konkretnych potrzeb klienta lub do jego schorzenia. Przede wszystkim wywiad ma pozwolić nam wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Oprócz niezbędnych informacji o stanie zdrowia należy także zapytać o to, czy klient nie cierpi na alergie, w tym na konkretne oleje i olejki stosowane w masażu. Warto tutaj wspomnieć o tym, jakich olejów bazowych można użyć w celu rozcieńczania stężonych olejków eterycznych. Do takich olejów wykorzystywanych w masażu z pewnością można zaliczyć oleje:
- arachidowy – wytwarzany z orzeszków ziemnych, bogaty w witaminy i minerały,
- z awokado – silnie odżywczy, szczególnie dzięki zawartej w nim wit. E; jest on uznawany za „ciężki”, więc miesza się go z innymi olejami bazowymi,
- jojoba – działa kojąco na podrażnioną skórę, również zaleca się mieszać go z innymi olejami bazowymi,
- kokosowy – działa kojąco i odżywczo na skórę, zalecany również do pielęgnacji skóry twarzy, głowy i włosów, jeden z najczęściej wykorzystywanych w masażu,
- migdałowy – ma łagodny, lekki zapach, rzadko wywołuje reakcje alergiczne, tak jak olej kokosowy cieszy się dużym powodzeniem,
- słonecznikowy – bogaty w wit. A, B, D i E, jeden z tańszych olejów bazowych,
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – bardzo skuteczna przy podrażnionej i suchej skórze.
Masaż aromaterapeutyczny to zabieg połączony z użyciem olejków eterycznych, który łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków, dobranymi dla konkretnej osoby.
Rzadziej stosowanymi, choć równie cennymi olejami bazowymi są także:
- olej arganowy – naturalny olej roślinny. Zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wit. E, a także związki zapobiegające nowotworom. Ma działanie odkażające, ujędrniające i wygładzające. Doskonały dla skóry dojrzałej i starzejącej się. Ponadto chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek, wzmacnia paznokcie i włosy,
- olej sezamowy – zaliczany do środków „anti-aging”, zwiększa elastyczność skóry i jest bardzo aktywnym antyutleniaczem. Ma właściwości rozgrzewające i odtruwające, reguluje pracę gruczołów łojowych. Ponadto poprawia krążenie i oczyszcza skórę z toksyn. Stosowany i zalecany w masażach ajurwedyjskich oraz do pielęgnacji suchych włosów i skóry głowy,
- olej z pestek moreli – dość kosztowny, bezzapachowy, do tego lekki i najodpowiedniejszy do aplikowania na twarz oraz inne obszary delikatnej skóry,
- olej rycynowy – gęsty, dość lepki olej o zbawiennych właściwościach dla suchych, uszkodzonych włosów. Należy go mieszać z lżejszymi olejami,
- olej z kiełków pszenicy – gęsty i również lepki o pomarańczowo-brązowej barwie z intensywnym ziemnym zapachem. Bogaty w wit. E. Dedykowany dla skóry suchej i uszkodzonej. Regularnie stosowany w okresie ciąży, skutecznie pomoże zapobiec rozstępom skórnym. Ze względu na konsystencję powinien być mieszany z lżejszym olejem bazowym,
- olej brzoskwiniowy – wytwarzany z jąder pestek brzoskwini. Doskonale pielęgnuje skórę.
Najczęściej wykorzystywane przeze mnie oleje to olej kokosowy, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, sezamowy oraz słonecznikowy.
Przygotowanie olejku do masażu
Olejek eteryczny, który chcemy zastosować do masażu, miesza się z olejkiem bazowym, tworząc tym samym kompozycję zapachową, którą przed zabiegiem powinniśmy podgrzać, tak aby jej temperatura była przyjemna dla ciała. Z pewnością będzie to potęgowało uspokajający i rozluźniający charakter masażu. Warto pamiętać o tym, żeby oleju nie podgrzać do zbyt wysokiej temperatury, ponieważ grozi to oparzeniem rąk masażysty, a co gorsze – skóry klienta. Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na ten problem wcześniej i skontrolować temperaturę oleju. Polecam wstawić buteleczkę do naczynia z gorącą wodą, a całość położyć na podgrzewacz z zapaloną małą świeczką, tak aby uniknąć przykrych zdarzeń. Pamiętajmy, że po podgrzaniu oleju nasze olejki eteryczne będą wydobywały silniejszy aromat. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest umiar. Prawidłowo skomponowana kompozycja nie powinna składać się z więcej niż 5–7 elementów. Ponadto powinno się przygotować mieszankę tylko na najbliższy zabieg bądź kilka zabiegów, gdyż olejki będą wyparowywać z mieszanki.
Olejek eteryczny, który chcemy zastosować do masażu, miesza się z olejkiem bazowym, tworząc tym samym kompozycjęzapachową, którą przed zabiegiem powinniśmy podgrzać, tak aby jej temperatura była przyjemna dla ciała.
Działanie olejków eterycznych
Masaż w aromaterapii stosowany jest przede wszystkim po to, aby olejki eteryczne, których używamy do przeprowadzenia zabiegu, lepiej wnikały w głąb ciała, ale również po to, aby zwiększyć ich terapeutyczne efekty. Jak wiadomo, dobrze przeprowadzony masaż odpręża, odstresowuje, relaksuje, działa przeciwbólowo, a także rozluźnia napięte czy zmęczone mięśnie, pozwalając tym samym na swobodniejszy przepływ krwi i limfy. Jednak jeśli połączyć te korzyści z terapeutycznym działaniem olejków eterycznych, rezultaty mogą być jeszcze lepsze.
Poniżej przedstawiam przykładowe kompozycje zapachowe. Dodam, iż nie powinniśmy proponować klientowi więcej niż 3 nuty zapachowe, bowiem większa ich liczba utrudnia podjęcie decyzji. Jeśli klient ma problem z wyborem zapachu, najlepiej zasugerować kompozycję odpowiadającą dolegliwościom.
- Kompozycja kojąca: na 20 ml oleju bazowego dodajemy: 2 krople olejku z jagód jałowca, 3 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku z drzewa sandałowego. Idealnie sprawdzi się na wieczór, aby rozluźnić klienta i przygotować go do snu.
- Kompozycja stymulująca: na 20 ml oleju bazowego dodajemy: 3 krople olejku cytrynowego, 4 krople olejku pomarańczowego, 1 kroplę olejku sosnowego, 2 krople olejku rozmarynowego, 2 krople oleju z jagód jałowca. Ta kompozycja może pomóc poprawić złe krążenie i pobudzić do życia każdego, kto jest zmęczony lub rozbity.
- Kompozycja relaksująca: na 20 ml oleju bazowego dodajemy: 2 krople olejku geraniowego, 2 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku z drzewa sandałowego, 1 kroplę Ylang Ylang. Jest to mieszanka proponowana przede wszystkim osobom zmagającym się z ogromem nagromadzonego stresu. Pomaga ukoić zszargane nerwy i poprawić samopoczucie.
- Przeziębienie i katar: na 20 ml oleju bazowego dodajemy: 4 krople olejku eukaliptusowego, 3 krople olejku lawendowego, 1 kroplę olejku mięty pieprzowej, 1 kroplę olejku rozmarynowego oraz 1 kroplę olejku goździkowego z pąków.
- Zdenerwowanie: do 20 ml oleju bazowego dodajemy: 4 krople olejku geraniowego, 3 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku z jagód jałowca, 1 kroplę olejku tymiankowego.
- Bezsenność oraz zbyt wysokie ciśnienie: do 20 ml oleju bazowego dodajemy: 5 kropli olejku lawendowego, 3 krople olejku z jagód jałowca, 2 krople olejku pomarańczowego, 1 kroplę olejku eukaliptusowego, 1 kroplę olejku tymiankowego.
- Ból głowy oraz migreny: do 20 ml oleju bazowego dodajemy: 3 krople olejku lawendowego, 3 k...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!