Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody pracy z ciałem

18 maja 2018

NR 3 (Październik 2017)

Aromaterapia i jej praktyczne zastosowanie w masażu

0 285

Na nasz nastrój wpływa wiele różnych czynników. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie jest znaczenie i moc zapachów.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie olejki eteryczne najczęściej wykorzystuje się w masażu?
 • Jak stworzyć terapeutyczne kompozycje olejków? 
 • Jak harmonizować czakry za pomocą olejków?

Wszystkie nuty zapachowe działają na nas, wywołując przeróżne reakcje – począwszy od kuchni, gdzie czujemy zapachy różnych potraw, które wzmagają nasz apetyt, poprzez zapach ulubionych perfum ukochanej osoby, aż po niechęć i wstręt, a nawet obrzydzenie, kiedy zapach jest przykry dla otoczenia.
Aromaterapia stała się dziedziną wiedzy z zakresu medycyny naturalnej w XX wieku. Od zarania dziejów, o czym świadczą różnego rodzaju przekazy historyczne, człowiek wiedział, że przyjemny zapach wpływa pozytywnie na samopoczucie i dobry nastrój.

Zapach i… energia

Nasze ciało jest tworem praktycznie idealnym, mamy wspaniale działające organy wewnętrzne, sprawne mięśnie, a także często niedoceniane w codziennym życiu zmysły, wśród nich zaś – węch. W gronie specjalistów zajmujących się aromaterapią krąży takie powiedzenie: „kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi”. Warto również wspomnieć, że zmysł węchu to pierwszy zmysł, który kształtuje się u noworodka. To zmysł, który – stymulowany przez zapachy – może wywoływać zarówno miłe, jak i negatywne emocje i wspomnienia. Stąd wybór zapachu podczas zabiegu może mieć ogromny wpływ na sferę emocjonalną i odprężenie podczas masażu. Z całą pewnością naszym kluczem do sukcesu będzie umiejętność doboru odpowiedniej nuty zapachowej pod naszego klienta. Za pomocą olejków możemy uspokajać, działać kojąco, a także stymulować i energetyzować organizm.

Olejki eteryczne w branży kosmetycznej

W ostatnich latach zarówno kosmetyki naturalne, jak i oleje naturalne oraz olejki eteryczne odgrywają kluczową rolę w branży kosmetycznej, Spa & Wellness. Czym jest to spowodowane? Otóż rynek jest przepełniony różnymi firmami kosmetycznymi proponującymi szeroki asortyment produktów. Firmy te prześcigają się między sobą oraz „biją” o swoich klientów, zachęcając ich do kupienia właśnie tych kosmetyków, które, ich zdaniem, są najlepsze. Dlatego w dzisiejszych czasach stawiamy właśnie na kosmetyki naturalne, bowiem wszystko, co naturalne, dobrze nam się kojarzy. Wybierając ekoprodukty, myślimy o stosowaniu skutecznych kosmetyków, o których można powiedzieć, że są w pełni bezpieczne, zdrowe, a ponadto pozytywnie oddziałują na naszą skórę, poprawiając tym samym jej wygląd, koloryt i blask. Myślę, że nie zawsze trzeba sięgać po kosmetyki z najwyższej półki, bowiem każdy z nas w domowym zaciszu czy gabinecie może zadowolić siebie, swojego klienta, pacjenta czy bliską osobę, stosując kompozycję zapachową stworzoną przy użyciu olejków eterycznych. Istnieje wiele firm internetowych, a także stacjonarnych (w tym sklepy zielarskie i apteki) proponujących szeroką gamę produktów naturalnych, dzięki którym możemy zakupić m.in. bazy do kremów do twarzy, balsamy do ciała, żele pod prysznic, mydła w płynie czy nawet woski w celu stworzenia świec własnej kompozycji zapachowej do naszych wnętrz. Wszystko to w połączeniu z olejkami eterycznymi sprawi, że możemy stworzyć sobie własne domowe SPA.

Masaż aromaterapeutyczny

„Masaż aromaterapeutyczny to zabieg połączony z użyciem olejków eterycznych, który łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków dobranymi dla konkretnej osoby”. Olejki mogą być zastosowane na dwa sposoby – jako czynnik aromatyzujący pomieszczenie, w którym odbywa się masaż (np. poprzez uruchomienie nawilżacza powietrza lub zapalenie świeczki w specjalnym kominku na olejki bądź też zapalenie kadzidełka czy świecy z zapachem dostosowanym do upodobań osoby masowanej), oraz jako aromatyczny środek poślizgowy, który uławiając masowanie, jednocześnie przenika przez skórę masowanego i potęguje efekt masażu.

Przed przystąpieniem do masażu

Przeprowadź z osobą masowaną wywiad, podczas którego zbierzesz potrzebne informacje, które pozwolą na dostosowanie zarówno masażu, jak i olejku do konkretnych potrzeb klienta lub do jego schorzenia. Przede wszystkim wywiad ma pozwolić nam wyeliminować ewentualne przeciwwskazania. Oprócz niezbędnych informacji o stanie zdrowia należy także zapytać o to, czy klient nie cierpi na alergie, w tym na konkretne oleje i olejki stosowane w masażu. Warto tutaj wspomnieć o tym, jakich olejów bazowych można użyć w celu rozcieńczania stężonych olejków eterycznych. Do takich olejów wykorzystywanych w masażu z pewnością można zaliczyć oleje:

 • arachidowy – wytwarzany z orzeszków ziemnych, bogaty w witaminy i minerały,
 • z awokado – silnie odżywczy, szczególnie dzięki zawartej w nim wit. E; jest on uznawany za „ciężki”, więc miesza się go z innymi olejami bazowymi,
 • jojoba – działa kojąco na podrażnioną skórę, również zaleca się mieszać go z innymi olejami bazowymi,
 • kokosowy – działa kojąco i odżywczo na skórę, zalecany również do pielęgnacji skóry twarzy, głowy i włosów, jeden z najczęściej wykorzystywanych w masażu,
 • migdałowy – ma łagodny, lekki zapach, rzadko wywołuje reakcje alergiczne, tak jak olej kokosowy cieszy się dużym powodzeniem,
 • słonecznikowy – bogaty w wit. A, B, D i E, jeden z tańszych olejów bazowych,
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – bardzo skuteczna przy podrażnionej i suchej skórze.

Masaż aromaterapeutyczny to zabieg połączony z użyciem olejków eterycznych, który łączy leczniczą moc dotyku z indywidualnymi właściwościami olejków, dobranymi dla konkretnej osoby.

Rzadziej stosowanymi, choć równie cennymi olejami bazowymi są także:

 • olej arganowy – naturalny olej roślinny. Zawiera duże ilości nienasyconych kwasów t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy