Jest zielarzem i etnofarmakologiem. Prowadzi badania i wykłady z zakresu etnobotaniki, fitofarmakologii, psychofarmakologii i ziołolecznictwa. Pracuje jako analityk medyczny oraz konsultant ds. technologii przetwarzania surowców naturalnych. Jego główny obszar zainteresowań naukowych to: fitofarmakologiczne i neurofizjologiczne leczenie choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych, substancje psychozomimetyczne i medycyna tropikalna jako nowoczesne źródło leków, pospolite rośliny flory polskiej i lasów deszczowych Amazonii w praktycznej fitoterapii oraz fitoterapia chorób serca i układu krążenia. Jego imieniem i nazwiskiem nazywane są Pijalnie Ziół, które powstają w zabytkowych miejscach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Grzyby rządzą przyrodą. Pod każdym lasem lub łąką rozciągają się złożone sieci grzybni, które łączą ze sobą ogromne, lokalne ekosystemy. Grzybnia współpracuje z wiekowymi drzewami, a także najmniejszymi roślinami, tworząc symbiozę zwaną mikoryzą. Dzięki niej następuje wymiana składników odżywczych, a także konwersje chemiczne metabolitów i substancji lotnych, dzięki którym ekosystem może prawidłowo funkcjonować. Mikoryza to również subtelna wymiana informacji, dzięki czemu rośliny szybciej wiedzą o zagrożeniach lub istotnych zmianach w lokalnym środowisku.
Okres zimowy to czas, kiedy na stołach pojawiają się różnego rodzaju nalewki z ziół i owoców. Pije się je z reguły dla smaku bądź towarzystwa lub w celu rozgrzania się. Odpowiednio przyrządzone nalewki mogą mieć również właściwości lecznicze. Od dawnych lat wyciągi alkoholowe z ziół pełnią funkcję pełnoprawnych leków, które – użytkowane w prawidłowy sposób – mają szansę wyzwolić konkretne efekty terapeutyczne. W artykule skupimy się na nalewkach o działaniu hipotensyjnym i ogólnie korzystnym dla układu krążenia.
Statystyki medyczne prowadzone w psychiatrii oraz ogólne dane WHO wskazują, że współczesne, cywilizacyjne choroby psychiczne dotykają coraz większą liczbę ludzi. Wśród takich schorzeń plagą wydają się być różnego rodzaju zespoły depresyjne, a także przewlekły stres i stany lękowe. W walce z nimi mogą pomóc surowce roślinne i ich medyczne właściwości.
Pokrewieństwo genetyczne roślin z różnych stron świata sprawia, że zarówno w polskich lasach, jak i w dżunglach Ameryki Południowej znajdziemy surowce o synergicznym działaniu w konkretnych chorobach. W tym artykule skupię się na chorobach kognitywnych neurodegeneracyjnych (chorobie Alzheimera i jego pochodnych) i przedstawię cztery rośliny, dwie z Amazonii i dwie z Polski, które wykazują synergiczne działanie na tym polu.
Zaparcia to znak, że nasz układ pokarmowy i wydalniczy nie funkcjonuje należycie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jednak włączenie do stałej diety ziół może być zbawienne dla naszego zdrowia. Większość ziół działa bowiem właśnie na układ pokarmowy, głównie regulująco i usprawniająco.
Surowce roślinne można wykorzystywać również w walce z osłabionym nastrojem, wyczerpaniem, brakiem energii i zmęczeniem. Współczesny tryb życia raczej nie sprzyja spokojnej egzystencji, toteż zioła o wspomnianych właściwościach są niezwykle cenne
Jest bardzo wiele ziół, które pomagają i są skuteczne w spadku odporności, przeziębieniu i infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto kilka z nich mieć w domowej apteczce.
Zioła można przetwarzać na wiele różnych sposobów. Można przykładowo zrobić z nich herbatę lub użyć alkoholu etylowego i sporządzić nalewkę. Niektóre części rośliny nadają się na maść lub syrop. To od nas zależy, jakiego rodzaju lek przygotujemy.
Rodzaj Pelargonia (Pelargonium) liczy około 250 gatunków roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Są to byliny lub niewielkie krzewy, które występują głównie w klimatach ciepłych, a co za tym idzie, większość gatunków pochodzi z Afryki Południowej, Afryki Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu.