Dołącz do czytelników
Brak wyników

Metody pracy z ciałem

22 maja 2018

DODATEK NR (Grudzień 2017)

Sposoby przygotowania ziół

0 1335

Zioła można przetwarzać na wiele różnych sposobów. Można przykładowo zrobić z nich herbatę lub użyć alkoholu etylowego i sporządzić nalewkę. Niektóre części rośliny nadają się na maść lub syrop. To od nas zależy, jakiego rodzaju lek przygotujemy.

Prawidłowe przetwarzanie surowców zielarskich jest skomplikowaną sztuką, a poznanie jej niuansów wymaga wielu lat nauki. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które bardzo ułatwiają początkującym efektywne poznawanie arkanów fitoterapii. Zarówno świeży, jak i suszony surowiec nadaje się do przetworzenia go w lek. Podam teraz kilka podstawowych sposobów przetwarzania ziół. Każdy może to zrobić w domu przy pomocy prostych i tanich metod.

Napar (łac. infusum)  

To wodny wyciąg z surowca roślinnego. To najprostszy i najbardziej znany rodzaj leku, którego przygotowanie polega na zalaniu rozdrobnionego surowca wrzącą wodą, dzięki czemu substancje czynne wrażliwe na wysoką temperaturę łatwo przechodzą do roztworu wodnego. Zwykle po zalaniu określonej dawki rozdrobnionego surowca wrzątkiem, zaparza się go pod przykryciem 20–30 minut. Następnie wyciąg przecedza się i wykorzystuje. Napar nie powinien stać dłużej niż 8–12 godzin, a jego leżakowanie w lodówce nie powinno trwać dłużej niż 2 dni. Napary mogą być używane wewnętrznie i zewnętrznie, np. jako okłady lub kompresy. Do użytku zewnętrznego warto sporządzać mocniejsze napary, wtedy zwiększa się działanie lecznicze i jest to bezpieczne, ponieważ nie wprowadzamy zbyt dużej ilości substancji do obiegu wewnętrznego.

POLECAMY

Odwar (łac. decoctum)  

To wodny wyciąg z surowca roślinnego, który wymaga dłuższej obróbki cieplnej, ponieważ surowiec jest trudniejszy w ekstrakcji. Chodzi tu głównie o wykorzystanie korzeni, kłączy, łodyg, bulw lub kory. Proces polega na zalaniu rozdrobnionego surowca gorącą lub chłodną wodą i zagotowaniu go na małym ogniu. Długość gotowania jest uzależniona od rodzaju surowca i wskazań jego przetwarzania. Z reguły może trwać 5–40 minut. Następnie odwar zestawiamy z ognia i odstawiamy pod przykryciem na 
20–30 minut. Potem przecedzamy i wykorzystujemy go. Odwar nie powinien stać dłużej niż 8–12 godzin. W lodówce może leżeć maksymalnie 2 dni.

Nalewka (łac. tinctura)  

To płynny alkoholowy wyciąg z surowca roślinnego. Sztuka tworzenia dobrych nalewek ziołowych jest złożona i wymaga praktyki. Wszystko opiera się jednak na podstawowych i prostych zasadach. Zwykle sporządza się nalewki ziołowe, zalewając rozdrobniony surowiec roślinny alkoholem o różnym stężeniu procentowym (zwykle 30–70%). Zależy to od konkretnych wskazań dla danego surowca. Przykładowo, posiadamy wysuszone ziele nawłoci, które należy zalać alkoholem 40% w proporcji 1:3, co oznacza 1 część surowca na 3 części alkoholu. Pierwsza liczba zawsze określa ilość surowca. W tym przykładzie oznacza to, że naczynie szklane należy wypełnić w 1/3 surowcem roślinnym, a następnie resztę przestrzeni w naczyniu uzupełnić alkoholem. Nalewka sporządzona w proporcji np. 1:1 będzie mocniejsza w działaniu leczniczym, ponieważ wówczas całe naczynie wypełniane jest surowcem. Podane proporcje dotyczą zarówno świeżych roślin, jak i suszonych, mimo że do naczynia faktyc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy