Jak być zdrowym? Ćwiczyć!

Metody pracy z ciałem

Temat znaczenia ruchu i aktywności fizycznej dla naszego zdrowia nie jest nowy. Czy jednak wiemy, jakie formy ruchu będą najlepsze dla nas i naszych pacjentów? O jakich wzorcach ruchowych należy pamiętać w życiu codziennym? Czy i w jaki sposób należy się rozciągać? Jak ćwiczenia wpływają na narządy wewnętrzne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O jakiej porze warto ćwiczyć?
  • Jakie ćwiczenia przygotują nasz organizmna cały dzień?
  • Jak prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia?

 

POLECAMY

Tak jak stwierdził Einstein – „Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz poruszać się naprzód…”. Cytat ten dotyczy wielu aspektów naszego życia. Podkreśla rolę rozwoju osobistego oraz konieczności aktywnego działania w naszym życiu. Można go również zrozumieć dosłownie – aby utrzymać nasze ciało w stabilnym zdrowiu, potrzebujemy ruchu. Według medycyny chińskiej, wszystko, co się nie porusza, ulega fermentacji i gniciu. Nasze ciało w około 80% składa się z wody, więc tę chińską myśl można też zrozumieć dosłownie – aby procesy fizjologiczne zachodziły w sposób prawidłowy, niezbędny jest ruch. Wszystkie najstarsze systemy zdrowotne zawierały opisy podstawowych ćwiczeń fizycznych: systemy tybetańskie i chińskie, Ajurweda i wiele innych… Ćwiczenia te mają jedną cechę wspólną – wykonywane są w sposób płynny, wielostawowy, podkreślają rolę oddechu, głębokiej stabilizacji, elastyczności, aktywizacji i wyczucia całego ciała. Nie zawierają obciążeń maksymalnych, nie zachęcają do pokonywania nadludzkich obciążeń i oporów zewnętrznych. 

Najlepszy czas na ćwiczenia – ranek

Biorąc pod uwagę zegar aktywności biologicznej naszych narządów wewnętrznych – najlepszą porą dla przedstawionych w artykule ćwiczeń jest poranek. Warto wstać między godziną 5:00 a 7:00. W tym czasie powinno mieć miejsce wypróżnienie. Jeżeli mamy z tym problem, ćwiczenia poranne są niezbędne. Ru...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI