Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia w onkologii

8 maja 2018

NR 6 (Kwiecień 2018)

Ashwagandha w profilaktyce nowotworów

0 424

Ashwagandha to wyjątkowa roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest jednym z najlepiej przebadanych adaptogenów, wiele osób odczuwa korzyści z jej zastosowania, do tego jest ogólnie dostępna. Jednym z mniej znanych efektów ashwagandhy jest działanie przeciwnowotworowe.

Z tego artykułu dowiesz się :

 • W jakich typach nowotworówbadania potwierdziły skuteczność ashwagandhy?
 • Na czym polega przeciwnowotworowy mechanizm ashwagandhy?
 • Czym charakteryzuje się ashwagandha dobrej jakości?

Ashwagandha, znana też jako żeń-szeń indyjski, withania somnifera czy witania ospała, nazywana jest królową ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny indyjskiej, opartej przede wszystkim na ziołach. Skoro zaś ashwagandha doczekała się takiego tytułu spośród setek stosowanych substancji, to znaczy, że jest bardzo wyjątkowa. Dzisiaj jesteśmy w stanie w sposób naukowy tę wyjątkowość potwierdzić – ashwagandha jest jednym z najlepiej przebadanych adaptogenów, do tego o najszerszym zastosowaniu.

Korzyści zdrowotne ashwagandhy

Ashwagandha ma wiele przebadanych właściwości zdrowotnych, dodatkowo przy zastosowaniu dobrego ekstraktu większość osób odczuwa jakiś efekt (np. mniejsze zmęczenie, większy spokój, lepszy sen, poprawione efekty treningowe) – gdy tymczasem w przypadku wielu adaptogenów połowa, a często nawet większość stosujących nie odczuwa żadnego efektu.

Jeżeli chodzi o zastosowanie ashwagandhy, to działa ona silnie przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie. Zmniejsza odczuwanie stanów lękowych oraz stresu – ten aspekt jest wyjątkowo często odczuwalny, bowiem wiele osób używających tej rośliny po prostu lepiej reaguje na stres. Ashwagandha wspiera też utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo. Może poprawiać funkcje kognitywne, a także działa neuroprotekcyjnie w chorobie Alzheimera, Parkinsona i pląsawicy Huntingtona. Może wspierać płodność i regulację hormonów steroidowych (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). 
Wspiera też zdrowie wielu narządów:

 • serca
 • wątroby,
 • jelit,
 • nerek,
 • trzustki,
 • płuc,
 • skóry.

Dodatkowo wspiera efekty treningowe – zarówno u początkujących, jak i u wytrenowanych sportowców, wspierając także przyrost beztłuszczowej masy ciała.

Działanie przeciwnowotworowe ashwagandhy

Podobnie jak wiele ziół, ashwagandha także wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Została przebadana zarówno na wyizolowanych komórkach (badania in vitro), jak i na zwierzętach oraz ludziach. Oczywiście, większość badań dotyczy wyizolowanych komórek, więc nie muszą się one przekładać na ludzi walczących z nowotworami, dlatego warto te wyniki badań traktować bardzo zachowawczo. Nie polecam też nikomu z nowotworem spożywania ashwagandhy bez konsultacji ze specjalistą.

Jak konkretnie działa ashwagandha w przypadku nowotworów?

Badania na wyizolowanych komórkach raka piersi wykazały, że hamuje wzrost komórek nowotworowych, ich migrację1 oraz podział poprzez hamowanie aktywacji STAT3.

Badania na wyizolowanych komórkach raka okrężnicy wykazały, że bardzo skutecznie hamuje ich wzrost i ma silne działanie przeciwnowotworowe2.

W przypadku wyizolowanych komórek glejaka...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy