Borelioza - diagnostyka i czynniki chorobotwórcze

Naturoterapia kliniczna

25 lat zajmuję się leczeniem chorób odzwierzęcych, w tym boreliozy. Łączą te schorzenia cechy wspólne, a ponieważ zarazek nie jest specyficzny gatunkowo, objawy są zróżnicowane i mało charakterystyczne, co nastręcza wielu problemów z postawieniem rozpoznania. Ta wypowiedź jest oparta na moich doświadczeniach. Wspieram się również doniesieniami dotyczącymi leczenia boreliozy publikowanymi przez innych lekarzy.

KRĘTKI BORRELII

Czynnikiem sprawczym boreliozy są krętki borrelia, a za chorobotwórcze uważa się cztery gatunki: borrelia burgdorferi, krętek o średnicy 0,3-0,5 µm i długości 20-30 µm występujący najczęściej w Ameryce Północnej, wykazuje największe powinowactwo do tkanek stawów; borrelia garinii, najczęstsza w Europie i w Polsce, wykazuje znaczne powinowactwo do układu nerwowego, dlatego właśnie borelioza u Europejczyków różni się objawami od opisywanej przez amerykańskich lekarzy; borrelia afzelii, również występuje w Europie i często wywołuje zmiany skórne, zaś Borrelia spilmani, również najczęściej występująca w Europie, daje raczej łagodne przebiegi choroby. Wyróżniamy także Borrelia japonica, która została wykryta u ssaków w Japonii. Niestety nie jest jeszcze ustalona do końca jej rola chorobotwórcza u człowieka, a obecnie stosowane testy diagnostyczne nie wykrywają tego zakażenia.

POLECAMY

Krętki występują również w formie L pozbawionej ściany komórkowej, co czyni je odpornymi na działanie wielu antybiotyków. W czasie ewolucji wykształciły się liczne mechanizmy ,,oszukujące” układ odpornościowy go...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI