Co na zdrowe stawy – wzmacnianie stawów dietą i suplementami

Dietoterapia

Reumatyzm to określenie ponad stu różnych jednostek chorobowych, dotyczących układu ruchu. Uważa się, że choroby reumatyczne mają podłoże autoimmunologiczne, mogą być wynikiem zaburzeń procesów metabolicznych, gromadzenia toksyn i wydalania. Różne jednostki reumatycznych chorób zapalnych leczy się podobnie. Zazwyczaj stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale łagodzą one ostre objawy, a ich długoterminowe efekty bywają słabe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest najczęstszą formą reumatyzmu, związaną z urazami mechanicznymi, przeciążeniami, procesem starzenia się organizmu, który rozpoczyna się w wieku dorosłym i nasila wraz z upływem lat. W miarę postępu choroby następuje powolne niszczenie struktury stawów zapoczątkowane w torebce stawowej. Gładka początkowo chrząstka staje się chropowata i ulega pogrubieniu. Zmiany w chrząstce pobudzają przerost tkanki kostnej (organizm stara się wyrównać ubytki) i tworzą się wyrostki kostne – tzw. osteofity. Klinicznie objawia się to bólem, zmniejszeniem ruchomości i deformacją. Choroba zwyrodnieniowa najczęściej dotyczy stawów kręgosłupa, stawu biodrowego, kolanowego oraz rąk (nadgarstków, dłoni). Choroby przewlekłe wymagają długotrwałego leczenia. W celu wzmocnienia stawów poleca się stosowanie preparatów ziołowych przez dłuższy czas, aby móc uzyskać zadowalające wyniki leczenia.

POLECAMY

ZIOŁA NA ZDROWE STAWY

W tradycyjnej medycynie Indii oleożywica z Boswellia serrata, a także gumożywica z Olibanum, czyli kadzidłowca, są używane w leczeniu stanów zapalnych stawów, kości i kręgosłupa. Ekstrakt posiada składniki aktywne, które hamują LOX, a w efekcie biosyntezę leukotrienów, uczestniczących w zapaleniu (LTB-4), alergii (LTC4), skórczu (LTD4), astmie (LTE4), 5-HPETE (5-hydroksy-peroksy-eikozatetraenowy), 5-HETE, elastazę leukocytów, włączone w patogenezę obrzęku. Na podstawie aktualnych dowodów Boswellia i jej ekstrakt mogą być skuteczną i bezpieczną opcją leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, a zalecany czas trwania terapii wynosi co najmniej 4 tygodnie[1]. Oleożywica została uznana za silny środek przeciwzapalny, przeciwartretyczny i przeciwbólowy. 
W celu wzmocnien...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI