Diagnostyka raka jelita grubego

Badania laboratoryjne, diagnostyczne, kliniczne

Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych stanowi drugą przyczynę śmierci z powodu nowotworu. Statystyki są nieubłagane i wciąż wskazują na narastające trendy zachorowań na ten rodzaj raka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?
  • Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?
  • Co wpływa na wzrostryzyka wystąpienia raka jelita grubego?

Prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych1. Stanowią one łącznie aż 8% zgonów nowotworowych, co w efekcie stanowi czwartą najczęstszą przyczynę zgonu na świecie2. W Polsce odnotowywany jest równie wysoki odsetek zachorowań – co roku rak jelita grubego wykrywany jest u ponad 18 tys. Polaków, natomiast u 11 tys. z nich jest przyczyną zgonów, których liczba w latach 1980–2010 wzrosła prawie sześciokrotnie u mężczyzn i czterokrotnie u kobiet. U kobiet stanowi drugą, a u mężczyzn trzecią najczęstszą przyczynę zgonów, po raku piersi u kobiet i raku płuca u mężczyzn. Od lat osiemdziesiątych dynamika wzrostu zachorowań jest coraz większa – szacuje się, że jest on około czterokrotny u mężczyzn i trzykrotny u kobiet, głównie u osób po 50. roku życia (aż 94% pacjentów), przy czym ponad 75% chorych wśród obu płci to osoby po 60. roku życia2. Co więcej, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, u mężczyzn jest 1,5 razy wyższe niż u kobiet, ale szczyt zachorowań u obu płci przypada na ósmą i dziewiątą dekadę życia. Umieralność z powodu nowotworów jelita grubego w Polsce na tle Europy jest znacznie wyższa u mężczyzn i nieznacznie wyższa u kobiet. Pomimo skuteczniejszej diagnostyki i leczenia choroby nowotworowej jelita, a co za tym idzie, lepszych przeżyć, które w ostatnich dekadach nieznacznie wzrosły, nadal najważniejszym elementem postępowania pozostaje profilaktyka.

POLECAMY

Badania przesiewowe

Jedyna skuteczna metoda profilaktyki raka jelita to badania przesiewowe, które zmniejszają zachorowalność poprzez wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych, mogących prowadzić do rozwoju raka, a także nowotworu we wczesnym stadium, rokującym wyleczenie3–5. Najprostszą metodą jest wykonywanie przynajmniej raz w roku badania kału na krew utajoną testem laboratoryjnym lub przy pomocy dostępnego testu aptecznego. Badanie to umożliwia wykrycie domieszki krwi niewidocznej w stolcu, która może być wynikiem obecności podkrwawiającego guza jelita, polipów, uchyłków czy też innych patologii wymagających szybkiego pogłębienia i rozszerzenia diagnostyki. Aktualnie w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI