Dział: Badania laboratoryjne, diagnostyczne, kliniczne

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Narzędzia przesiewowe do diagnozowania autyzmu

Liczba zdiagnozowanych przypadków autyzmu rośnie na całym świecie. W USA, w 1975 roku diagnozowano takie zaburzenie u jednego na 5 tysięcy dzieci, 20 lat później – już u jednego na 500. Najnowsze, oficjalne dane Centrum Kontroli Chorób w Stanach Zjednoczonych wskazują, iż dziś już 1 na 68 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Według statystyk brytyjskich zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci (NAPC).

Czytaj więcej

Próby wątrobowe jako metoda diagnostyczna chorób wątroby

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. W około 80% składa się z komórek zwanych hepatocytami. Jej podstawowymi funkcjami są produkcja żółci, metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczy. Przekształca również puryny w kwas moczowy a amoniak w mocznik oraz rozkłada zużyte erytrocyty.

Czytaj więcej

Diagnostyka celiakii oraz nieceliakalnych postaci nietolerancji glutenu

Wraz z rosnącymi możliwościami diagnostycznymi, coraz częściej rozpoznajemy choroby kiedyś uznane za rzadkie, jak celiakia, czyli glutenozależna choroba trzewna. Jest to schorzenie o podłożu immunologicznym występujące u osób z predyspozycją genetyczną, związane z odczynem na gluten, będący frakcją białek, obecnych w ziarnach podstawowych czterech zbóż.

Czytaj więcej

Diagnostyka anemii z krwi

Niedokrwistość może mieć różne przyczyny. Choć najczęstszą z nich jest niedobór żelaza, to anemię mogą powodować również niedobory witamin B9 i B12, zespół złego wchłaniania, nadużywanie alkoholu oraz choroba Addisona-Biermera. Siłą rzeczy więc również sama diagnostyka jest zróżnicowana. 

Czytaj więcej

Metody diagnostyczne SIBO

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, to dolegliwość, która jest odpowiedzialna za 38–84% przypadków zespołu jelita drażliwego. Jest to wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim w stosunku do normy fizjologicznej.

Czytaj więcej

Diagnostyka raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych stanowi drugą przyczynę śmierci z powodu nowotworu. Statystyki są nieubłagane i wciąż wskazują na narastające trendy zachorowań na ten rodzaj raka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej

Problemy z krzepnięciem krwi – hemostaza

Gdy w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi do utraty krwi, rozpoczyna się proces jej krzepnięcia, naturalna i fizjologiczna czynność organizmu. W jej zakres wchodzi m.in. hemostaza, która obejmuje wszystkie mechanizmy zapewniające zatrzymanie krwawienia w miejscu uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, szczelność łożyska naczyniowego oraz płynność krwi.

Czytaj więcej

Morfologia

Nowoczesne analizatory hematologiczne, w których wykonywane są badania morfologiczne krwi (complete blood count, CBC) pozwalają na oznaczenie liczby poszczególnych rodzajów krwinek oraz ocenę niektórych cech ich budow

Czytaj więcej

Białko C-reaktywne – czuły marker natężenia reakcji zapalnej

Prostą i łatwo dostępną metodą oceny nasilenia reakcji zapalnej w organizmie jest badanie stężenia białka C-reaktywnego (CRP – C-reactive protein), wykonywane z krwi lub osocza. U osób zdrowych stężenie CRP wynosi ok. 0,8 mg/l, natomiast w odpowiedzi na uszkodzenie tkanek może wzrosnąć nawet do 500 mg/l.
 

Czytaj więcej

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi, niezmienionej odczynnikami chemicznymi, to nowa w Polsce technika badawcza służąca ocenie zdolności organizmu do utrzymania wewnętrznej stabilności, zwanej homeostazą. Natomiast na świecie (w USA, Niemczech czy Anglii) ta metoda jest dobrze znana i od dawna stosowana do oceny homeostazy naszego organizmu.

Czytaj więcej