Dołącz do czytelników
Brak wyników

Badania laboratoryjne

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi

0 250

Badanie żywej kropli krwi, niezmienionej odczynnikami chemicznymi, to nowa w Polsce technika badawcza służąca ocenie zdolności organizmu do utrzymania wewnętrznej stabilności, zwanej homeostazą. Natomiast na świecie (w USA, Niemczech czy Anglii) ta metoda jest dobrze znana i od dawna stosowana do oceny homeostazy naszego organizmu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego badanie żywej kropli krwi jest skuteczniejsze niż badanie morfologiczne?
  • Co wykazuje analiza żywej kropli krwi?
  • Kto powinien wykonać badanie?

Metodę tę zaczęto stosować na początku ubiegłego stulecia, kiedy w obrazie mikroskopowym obserwowano krew pod kątem obecności w niej krętków bladych. Od tamtej pory technologia optyczna pozwala na uzyskiwanie lepszych i wyraźniejszych powiększeń. Dodatkowo kamera cyfrowa zainstalowana na osi optycznej mikroskopu przesyła na bieżąco obraz pobranej krwi na ekran komputera, umożliwiając wykonanie zdjęć preparatu, a nawet rejestrację filmów poruszających się erytrocytów, leukocytów i innych składników żywej krwi, a także elementów niepożądanych.

Korzyści z analizy żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi, zdaniem prof. dr. Enderleina. jest metodą, która pozwala w szybki i pewny sposób uzyskać obraz problemu pacjenta i tym samym ustalić przyczynę problemów zdrowotnych.

Z analizy żywej kropli krwi uzyskujemy:

  1. informację o ogólnej sytuacji zdrowotnej – krew krąży przez minutę po całym organizmie i zbiera informacje o poszczególnych organach, układach organów i obszarach ciała,
  2. informację o stanie krwi i ciałek krwi.

Dużą przewagę nad diagnostycznymi metodami medycyny akademickiej daje tej analizie to, że badanie żywej kropli krwi pozwala rozpoznać problemy już na początku, przy względnie niewielkich zakłóceniach funkcjonalnych, zanim zamanifestują się one morfologicznie. W ten sposób pacjent, u którego bez wątpliwości rozpoznano w badaniu żywej kropli krwi problemy wątroby, wykazuje normalne wskaźniki wątrobowe w badaniach medycyny akademickiej. Według Joga Rinne’a: „Często parametry dotyczące krwi, które jesteśmy w stanie sprawdzić w dzisiejszych czasach, reagują zbyt późno. Można to zaobserwować na podstawie wartości wątrobowych”. Przez wartości wątrobowe rozumiemy specyficzne białka, które można ustalić, gdy tkanki wątrobowe w znacznym stopniu obumierają. Dochodzi wówczas do zakłóceń przemiany materii tego organu, prowadzących np. do kamieni żółciowych, nie dochodzi jednak do zaniku komórek, czego nie ujmują wskaźniki wątrobowe. Inaczej jest w przypadku diagnostyki żywej kropli krwi. Tu rozpoznajemy zakłócenia materii na podstawie wyglądu czerwonych krwinek.

Przebieg badania

Poprzez nakłucie palca sterylnym nakłuwaczem pobiera się kroplę krwi. Zostaje ona umieszczona na szkiełku

podstawowym i przykryta szkiełkiem nakrywkowym, które zabezpiecza próbkę przed wysychaniem. Tak przygotowany preparat umieszcza się pod mikroskopem umożliwiającym powiększenie kilkaset razy większe niż tradycyjne tego typu urządzenie.

W metodzie tej oglądamy krew zaraz po pobraniu, a więc żywą, dlatego o prawidłowości przebiegu badania decyduje czas. Jest to krew pozbawiona jakichkolwiek substancji chemicznych, np. zaburzających krzepliwość krwi czy barwienia. Niewiele osób wie, że w badaniach tradycyjnych krew zostaje np. chemicznie wybarwiona, a pozbawienie krwi krzepliwości jest reakcją chemiczną, w wyniku której powstaje osad chemiczny. Należy jednak pamiętać, że wybarwiona, a przez to utrwalona komórka jest, niestety, komórką martwą. Podczas tych procesów niszczone są np. struktury białkowe różnych pasożytów, które możemy wykryć m.in. w badaniu krwi niezmienionej i żywej.

Co wykazuje badanie żywej kropli krwi?

  • Agregacja i rulonizacja erytrocytów

Agregacja może się przyczynić do powstania groźnych zakrzepów i zatorów, prowadzących do zawału serca czy udaru mózgu. Może też towarzyszyć wielu chorobom i stanom, z których najważniejsze to: infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy