Dołącz do czytelników
Brak wyników

Badania laboratoryjne, diagnostyczne, kliniczne

18 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi

0 1249

Badanie żywej kropli krwi, niezmienionej odczynnikami chemicznymi, to nowa w Polsce technika badawcza służąca ocenie zdolności organizmu do utrzymania wewnętrznej stabilności, zwanej homeostazą. Natomiast na świecie (w USA, Niemczech czy Anglii) ta metoda jest dobrze znana i od dawna stosowana do oceny homeostazy naszego organizmu.

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego badanie żywej kropli krwi jest skuteczniejsze niż badanie morfologiczne?
 • Co wykazuje analiza żywej kropli krwi?
 • Kto powinien wykonać badanie?

Metodę tę zaczęto stosować na początku ubiegłego stulecia, kiedy w obrazie mikroskopowym obserwowano krew pod kątem obecności w niej krętków bladych. Od tamtej pory technologia optyczna pozwala na uzyskiwanie lepszych i wyraźniejszych powiększeń. Dodatkowo kamera cyfrowa zainstalowana na osi optycznej mikroskopu przesyła na bieżąco obraz pobranej krwi na ekran komputera, umożliwiając wykonanie zdjęć preparatu, a nawet rejestrację filmów poruszających się erytrocytów, leukocytów i innych składników żywej krwi, a także elementów niepożądanych.

Korzyści z analizy żywej kropli krwi

Badanie żywej kropli krwi, zdaniem prof. dr. Enderleina. jest metodą, która pozwala w szybki i pewny sposób uzyskać obraz problemu pacjenta i tym samym ustalić przyczynę problemów zdrowotnych.

POLECAMY

Z analizy żywej kropli krwi uzyskujemy:

 1. informację o ogólnej sytuacji zdrowotnej – krew krąży przez minutę po całym organizmie i zbiera informacje o poszczególnych organach, układach organów i obszarach ciała,
 2. informację o stanie krwi i ciałek krwi.

Dużą przewagę nad diagnostycznymi metodami medycyny akademickiej daje tej analizie to, że badanie żywej kropli krwi pozwala rozpoznać problemy już na początku, przy względnie niewielkich zakłóceniach funkcjonalnych, zanim zamanifestują się one morfologicznie. W ten sposób pacjent, u którego bez wątpliwości rozpoznano w badaniu żywej kropli krwi problemy wątroby, wykazuje normalne wskaźniki wątrobowe w badaniach medycyny akademickiej. Według Joga Rinne’a: „Często parametry dotyczące krwi, które jesteśmy w stanie sprawdzić w dzisiejszych czasach, reagują zbyt późno. Można to zaobserwować na podstawie wartości wątrobowych”. Przez wartości wątrobowe rozumiemy specyficzne białka, które można ustalić, gdy tkanki wątrobowe w znacznym stopniu obumierają. Dochodzi wówczas do zakłóceń przemiany materii tego organu, prowadzących np. do kamieni żółciowych, nie dochodzi jednak do zaniku komórek, czego nie ujmują wskaźniki wątrobowe. Inaczej jest w przypadku diagnostyki żywej kropli krwi. Tu rozpoznajemy zakłócenia materii na podstawie wyglądu czerwonych krwinek.

Przebieg badania

Poprzez nakłucie palca sterylnym nakłuwaczem pobiera się kroplę krwi. Zostaje ona umieszczona na szkiełku

podstawowym i przykryta szkiełkiem nakrywkowym, które zabezpiecza próbkę przed wysychaniem. Tak przygotowany preparat umieszcza się pod mikroskopem umożliwiającym powiększenie kilkaset razy większe niż tradycyjne tego typu urządzenie.

W metodzie tej oglądamy krew zaraz po pobraniu, a więc żywą, dlatego o prawidłowości przebiegu badania decyduje czas. Jest to krew pozbawiona jakichkolwiek substancji chemicznych, np. zaburzających krzepliwość krwi czy barwienia. Niewiele osób wie, że w badaniach tradycyjnych krew zostaje np. chemicznie wybarwiona, a pozbawienie krwi krzepliwości jest reakcją chemiczną, w wyniku której powstaje osad chemiczny. Należy jednak pamiętać, że wybarwiona, a przez to utrwalona komórka jest, niestety, komórką martwą. Podczas tych procesów niszczone są np. struktury białkowe różnych pasożytów, które możemy wykryć m.in. w badaniu krwi niezmienionej i żywej.

Co wykazuje badanie żywej kropli krwi?

 • Agregacja i rulonizacja erytrocytów

Agregacja może się przyczynić do powstania groźnych zakrzepów i zatorów, prowadzących do zawału serca czy udaru mózgu. Może też towarzyszyć wielu chorobom i stanom, z których najważniejsze to: infekcje o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, nowotwory, ciąża, choroby autoimmunologiczne i wrodzone zaburzenia agregacji płytek krwi. Do powstania agregacji może dojść podczas stosowania niektórych leków.

Inne schorzenia odpowiedzialne za zwiększenie krzepliwości krwi to marskość wątroby, której towarzyszy zaburzenie krążenia wrotnego i powiększenie śledziony, gdzie gromadzą się i agregują płytki krwi.

 • Obecność pasożytów w organizmie

Podczas analizy krwi można zaobserwować specyficzne białka świadczące o obecności w organizmie jaj oraz larw pasożytów. Pod względem wykrywalności pasożytów obecnych w organizmie człowieka mikroskopowa analiza żywej kropli krwi jest jedną z najskuteczniejszych metod.

Dają się słyszeć opinie i krytyczne uwagi, iż pasożytów w krwi nie można zdiagnozować, więc pozostają jedynie badania kału, w których ich wykrywalność jest jednak znikoma. Nie są to opinie prawdziwe. Jako przykład, iż, niestety, są typy pasożytów dostających się również do krwi, bo jest to naturalny cykl rozwoju, może posłużyć Ascaris lumbricoides – glista ludzka. Jest to trzeci – po owsiku i włosogłówce – najczęściej występujący w Polsce pasożyt ludzki. W literaturze czytamy: „Z jaj, które do przewodu pokarmowego człowieka dostają się z wodą lub pożywieniem, larwy wylęgają się po 4–24 godzinach i przez ścianę jelita penetrują do układu krwionośnego albo chłonnego. Systemem żyły wrotnej wędrują do wątroby, następnie przez prawą połowę serca do płuc. Larwy przerywają ściany naczyń włosowatych i ściany pęcherzyków płucnych i dostają się do ich wnętrza. (…) Część larw wędrujących przez płuca trafia do dużego krwiobiegu i z nim do różnych narządów, gdzie ulega otorbieniu”1.

Warto w tym miejscu dodać, że obecna moda na sushi powoduje, iż coraz więcej osób jest zagrożonych obciążeniem pasożytami różnego typu. Dotyczy to głównie osób z osłabioną pracą żołądka i niedoborem enzymów.

 • Obecność grzybów

Dzięki mikroskopowej analizie w jasnym i ciemnym polu widzenia wykrywalna jest obecność grzybów, np. candida albicans.

Ukazało się już wiele artykułów i książek dotyczących drożdżaków Candida. To pozornie nieszkodliwe mikroorganizmy obecne we florze bakteryjnej jelit każdego człowieka. Gdy jednak napotkają odpowiednie warunki dla rozwoju, wytwarzają grzybnie, doprowadzając do rozwoju grzybicy. Sprzyjają temu: antybiotykoterapia, nieprawidłowe odżywianie, stosowanie środków hormonalnych i antykoncepcyjnych oraz przewlekły stres. Chorobie tej towarzyszy wiele pozornie niepowiązanych objawów traktowanych przez medycynę akademicką jako odrębne schorzenie. Jak opisuje w swojej książce Andrzej Janus, lekarz, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej: „Akademicki program nauczania lekarzy nie obejmuje wiedzy dotyczącej rozpoznawania chorób wywołanych przez grzyby Candida, więc lekarze nie są przygotowani do przeprowadzenia diagnostyki i leczenia schorzeń powodowanych przez owe grzyby”.

Tymczasem badanie żywej kropli pozwala ustalić, czy doszło do grzybicy ogólnoustrojowej. „Grzybicą ogólnoustrojową należy nazwać stan osłabienia systemu odpornościowego, w którym przestaje on pełnić swoją funkcję ochronną przed rozwojem zakażenia grzybiczego, a choroba obejmuje stopniowo kolejne narządy wewnętrzne organizmu. Właśnie w takim stanie osłabienia nieszkodliwy drożdżak przeistacza się w agresywnego grzyba-pasożyta”2.

Na tym etapie pojawiają się takie objawy jak stan chronicznego zmęczenia, zmienność nastroju, problemy skórne, uczu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy