Dieta ketogeniczna w chorobie Hashimoto

Dietoterapia

Dieta ketogeniczna zyskuje coraz większą popularność. Może poprawić stan zdrowia w przypadku padaczki lekoopornej, chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy jest jednak wiele wątpliwości co do stosowania diet niskowęglowodanowych. W internecie można znaleźć wiele informacji związanych z tym, że diety niskowęglowodanowe wpływają niekorzystnie na pracę tarczycy. A jak jest naprawdę? Czy w przypadku choroby Hashimoto dieta ketogeniczna może przynieść pewne korzyści? Czy raczej pogorszy stan pacjentów?

Choroba Hashimoto jest stanem patologicznym, w którym układ immunologiczny produkuje przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie, co prowadzi do zaniku komórek pęcherzykowych tarczycy i jej niedoczynności. Chorobie towarzyszy często stan zapalny. Niedoczynność tarczycy daje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak przewlekłe zmęczenie, wypadające włosy, uczucie ciągłego zimna, często też pojawiają się problemy z nadwagą. Odpowiednia dieta może znacząco wspomagać leczenie choroby Hashimoto.

POLECAMY

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, w której ok. 75% kaloryczności stanowią tłuszcze. Poziom węglowodanów w tym rodzaju diety jest niewielki i zazwyczaj wynosi ok. 30 g na dobę. Co spożywa się na diecie ketogenicznej? Przede wszystkim produkty bogate w tłuszcze, czyli mięso, jaja, ryby, owoce morza, zdrowe oleje, takie jak oliwa z oliwek, olej z awokado, wiesiołka, czarnuszki, orzechów włoskich, kokosowy, masło klarowane, dozwolone są też niemal wszystkie warzywa z wyjątkiem wysokowęglowodanowych, takich jak ziemniaki czy bataty, oraz niskowęglowodanowe owoce, np. maliny, truskawki, jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, awokado. Posiłki można komponować też na bazie mąki kokosowej czy migdałowej. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość produktów – zwłaszcza mięsa, które najlepiej kupować w postaci nieprzetworzonej. Głównym celem diety ketogenicznej jest zmiana paliwa energetycznego, jakim jest glukoza, na kwasy tłuszczowe i ciała ketonowe, które zasilają w energię mózg, serce, mięśnie i inne komórki (z wyjątkiem czerw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI