Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dietoterapia

19 grudnia 2017

NR 1 (Czerwiec 2017)

Dlaczego powinniśmy pić wodę

0 825

Większość osób nie docenia tego, jak ważna dla naszego organizmu jest woda. Ma ona ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ponieważ jest najważniejszym składnikiem budulcowym organizmu. Jest niezbędna do przeprowadzenia większości procesów zachodzących w naszym organizmie. Pozwala utrzymywać prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową, a także wpływa pozytywnie na przebieg procesu termoregulacji, transportu składników odżywczych czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii.

Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala wyrównać niedobory składników mineralnych dzięki zawartości tychże składników w formie jonowej, między innymi wapnia, magnezu, sodu, potasu czy chloru.

Tradycyjne zalecenia wskazują na konieczność spożywania około 2 litrów płynów dziennie. Jednak nie uświadamiają one konsumenta
o ilości wody koniecznej do wypicia, nie uwzględniają też zwiększonego zapotrzebowania na płyny, które powstaje:

 • podczas intensywnej aktywności fizycznej,
 • podczas upałów,
 • przy występowania biegunek i wymiotów,
 • podczas ciąży i karmienia piersią,
 • przy podwyższonej temperaturze ciała,
 • w ogrzewanych pomieszczeniach,
 • u osób spożywających nadmierne ilości kawy i alkoholu,
 • podczas stosowania diety bogatej w błonnik.

Konsekwencje odwodnienia

Utrata wody zachodzi głównie przez nerki, ale również wraz z potem i wydychanym powietrzem. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawia się ono przede wszystkim bólami głowy, sennością, zmęczeniem, obniżonym nastrojem, gorszą sprawnością umysłową, problemami z koncentracją czy zaburzeniami apetytu. Jej długotrwały niedobór doprowadza do nieprawidłowego funkcjonowania wątroby czy nerek, co z kolei może powodować nagromadzenie szkodliwych produktów przemiany materii w organizmie oraz zaburzenia trawienia.
W związku z tym pojawia się pytanie: jakie napoje powinniśmy wybierać? Przede wszystkim wody mineralizowane, a przede wszystkim wodę alkaliczną.

Zalety wody alkalicznej

Woda alkaliczna jest wodą pitną charakteryzującą się wysokim pH – określającym ogólną kwasowość roztworu. Organizm większości z nas jest lekko kwasowy. Stres, zła dieta, stany zapalne – to wszystko wpływa na stan naszej równowagi kwasowo-zasadowej. Osoby dbające
o zdrowie powinny dążyć do tego, aby był on zasadowy. To pierwszy argument przemawiający za piciem wody o wysokim pH. Wysoka kwasowość naszego organizmu doprowadza do wykształcenia stresorów oraz wzrostu ilości wolnych rodników, przyczyniając się do szybszego starzenia oraz niszczenia komórek lub, co gorsza, powstawania nowych, wadliwych, które zdecydowanie zwiększają ryzyko powstania komórek nowotworowych.

Wysoka kwasowość organizmu jest również jedną z przyczyn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy