Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kontrowersje w naturoterapii

1 marca 2018

NR 5 (Luty 2018)

DMSO w zmniejszaniu stanów zapalnych

0 369

W poszukiwaniu remedium na wiele przewlekłych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się obecnie medycyna akademicka, pacjenci bardzo często kierują się w stronę „magicznych” środków medycyny alternatywnej. I choć wiele z tych złotych metod po prostu nie działa, to możemy też znaleźć perełki, które potrafią zdziałać cuda i których użycie wykazuje faktyczne działanie prozdrowotne. Jedną z nich jest DMSO – dimetylosulfotlenek. Prawdziwie magiczna substancja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich schorzeniach DMSO odnosi pozytywne efekty terapeutyczne?
  • Jak DMSO wspomaga pracę układu odpornościowego?
  • W jaki sposób można bezpiecznie stosować DMSO?

 

DMSO po raz pierwszy zostało „wytworzone” w XIX wieku w Niemczech, jako efekt uboczny w procesie pozyskiwania papieru. Jednak jako związek chemiczny odkrył je rosyjski naukowiec Alexander Zaytsev, w 1866 roku – choć tylko po to, aby na następne 80 lat zostało ono w odmętach laboratorium i ukrywało swój potencjał leczniczy i status magicznego środka prozdrowotnego. Komercyjne wytwarzanie DMSO ma swój początek w latach 50. XX wieku, czyli od momentu wielkiego rozwoju branży chemicznej w USA. W 1961 roku doszło do spotkania dwóch panów – dra Jacoba, który był głównym transplantologiem oraz szefem zespołu transplantologów na Uniwersytecie w Oregonie, oraz Herschlera, badającego DMSO pod wpływem jego zastosowania jako rozpuszczalnika. Ich spotkanie doprowadziło do użycia DMSO jako środka ochronnego do przewozu narządów przeznaczonych do przeszczepu. Następne kroki poczynione przez dra Jacoba pokazały, jak plejotropowym środkiem prozdrowotnym jest DMSO.

Właściwości prozdrowotne DMSO

Dimetylosulfotlenek może być wykorzystywany do leczenia różnego rodzaju przypadłości.

  • Amyloidoza

Amyloidoza jest schorzeniem, w którym dochodzi do deponowania białek amyloidowych w różnych częściach ciała. Objawy zależą od miejsca depozycji białek amyloidowych. Najczęściej spotykane objawy diagnostyczne to: obrzęki kostek i nóg, nadmierny poziom białka w moczu, a także drętwienie lub mrowienie palców oraz stóp. Standardowe postępowanie kliniczne polega na podawaniu leków steroidowych celem obniżenia ilości wytwarzanych białek, które są przyczyną amyloidozy. Jednak leku dedykowanego stricte amyloidozie nie znajdziemy.

Tutaj z pomocą przychodzi nam DMSO, które wykazuje działanie nasilające rozkład białek amyloidowych, wzmagając ich usuwanie z moczem. Dodatkowo stosowanie DMSO wykazało działanie pomocnicze w regulowaniu poziomu Amyloidu A w przypadku wczesnego stadium zaburzeń pracy nerek oraz przewodu pokarmowego.

Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że DMSO nie powinno być traktowane jako magiczne remedium na amyloidozę, ale jako narzędzie pomocnicze w walce z tą przypadłością.

  • PBS – Painfull Bladder Syndrome

W przypadku PBS, które charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym pęcherza, wpływającym na bolesne oraz częste oddawanie moczu, DMSO podawane pacjentom przynosi wyraźną poprawę stanu zdrowia, a także spadek częstotliwości oddawania moczu oraz mniejsze odczucie bólu.

  • Choroby neurodegeneracyjne

Choroby neurodegeneracyjne to bolączka ludzkości. Funkcjonowanie naszego mózgu jest upośledzane przez całe nasze życie, począwszy od złej diety, przez bodźce stresowe i stany zapalne, na uszkodzeniach mechanicznych (np. w sportach kontaktowych) kończąc. Jak sama nazwa wskazuje, choroby neurodegeneracyjne doprowadzają do zaburzonej pracy neuronów oraz komórek dendrytycznych. Same zaburzenia występujące w chorobach neurodegeneracyjnych możemy przyrównać do posiadania w mózgu sieci autostrad z wiecznymi korkami, które z roku na rok stają się coraz większe, skutkując coraz gorszym przesyłem informacji w naszym ciele.

Do najczęściej spotykanych zaburzeń neurodegeneracyjnych możemy zaliczyć chorobę Alzheimera i chorobę Parkinsona.

 

DMSO dzięki wzmaganiu elimin...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy