Fitoterapia i apiterapia w chorobach wątroby i woreczka żółciowego

Fitoterapia

Choroby wątroby i woreczka żółciowego są schorzeniami, które dotykają sporego odsetka naszego społeczeństwa. Niestety, o istnieniu tych dwóch narządów przypominamy sobie zazwyczaj w okresach okołoświątecznych oraz po suto zakrapianych imprezach. Tymczasem ziołolecznictwo i apiterapia mają wiele do zaproponowania, jeśli chodzi o leczenie chorób wątroby i woreczka żółciowego.

R e k l a m a

 

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ciele człowieka, którego masa u dorosłego dochodzi nawet do 1,5 kg. Odpowiada ona przede wszystkim za syntezę czynników krzepnięcia krwi, białek osocza oraz licznych enzymów. Bierze również udział w trawieniu, gdyż produkuje oraz gromadzi żółć. Wątroba ma również udział w trawieniu cukrów, przemianach glukozy oraz utylizacji zużytych erytrocytów. Jest również solidnym magazynem zwłaszcza dla witamin A, D oraz żelaza. Ze względu na sporą masę i dobre ukrwienie odgrywa istotną rolę w procesie termoregulacji. Wątroba jest jednak przede wszystkim ogromną fabryką, której głównym zadaniem jest detoksykacja i neutralizacja ksenobiotyków. Sama w sobie ma zdolności regeneracyjne. Niejednokrotnie dochodziło do samodzielnego odtworzenia całego płatu narządu. Jeśli jednak hepatocyty ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu, dochodzi do niewydolności wątroby. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby 

Jedną z najczęstszych chorób wątroby jest obecnie niealkoholowe stłuszczenie wątroby (non alcoholic fatty liver disease, NAFLD). Jest ono niczym innym jak nagromadzeniem tłuszczu wokół wątroby. Za tym stanem stoi nie tylko otyłość, nadwaga, zaburzenia lipidowe, ale również stosowanie żywienia pozajelitowego czy leków wpływających na metabolizm tłuszczów.
Stłuszczenie wątroby nie daje od razu silnych objawów. Zmiany w obrębie wątroby widać dopiero podczas badania histopatologicznego, gdzie w obrazie pojawiają się zmiany martwiczo-zapalne. Osoby ze stłuszczoną wątrobą mogą narzekać również na zmęczenie, złe samopoczucie, ucisk w prawym, górnym kwadrancie brzucha. 

Profilaktyka preparatami roślinnymi 

W profilaktyce stłuszczenia wątroby powinno się najpierw wprowadzić zmianę stylu życia, diety oraz aktywności ruchowej. Dopiero po zmniejszeniu bilansu energetycznego można wykorzystać surowce fitoterapeutyczne, które spowalniają zmiany w obrębie hepatocytów. Do grupy tej należą ostropest plamisty (Sylibi marianum), karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) oraz szafran uprawny (Crocus sativus). Ze względu na bogaty skład fitochemiczny surowce te działają hepatoprotekcyjnie, przyspieszają metabolizm, działają przeciwzapalnie, spazmolitycznie i przyspieszają trawienie. 

Wspomaganie lecz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI