Leczenie chrapania i bezdechu sennego

Postępowanie w jednostkach chorobowych

W mediach społecznościowych można spotkać wiele filmików naśmiewających się z osób śpiących z otwartymi ustami i głośno chrapiących np. w metrze, w samochodzie lub sypialni. Chrapanie to poważny temat. Bardzo często lekceważony. Na początku objawy w postaci chrapania przeszkadzają naszemu otoczeniu, a nie nam samym. Najczęściej występuje wtedy, gdy jesteśmy nadmiernie zmęczeni pracą, spożyliśmy alkohol lub jesteśmy narażeni na działanie alergenów powodujących obrzęk górnych dróg oddechowych.

Brak ciągłości snu na skutek chrapania i bezdechów sennych prowadzi do wtórnych objawów jak duszenie się, nykturia – częste oddawanie moczu nocą, nadmierna senność, zmęczenie, brak energii. Objawy chrapania, często bagatelizowane i nie traktowane jako choroba wpływają na osobiste życie pacjenta, jego relacje społeczne i zawodowe. Zaburzenia libido, spadek koncentracji, obniżenie wydajności pracy to tylko nieliczne konsekwencje.
Chrapanie, które bywa bardzo głośne i towarzyszą mu bezdechy, trwające do kilkudziesięciu sekund to nie tylko problem osoby chrapiącej. Wraz z nim cierpią inne osoby, przebywające w pobliżu. Występowanie długotrwałych przerw w oddychaniu wprowadza niepokój partnerów (lęk przed uduszeniem się osoby chrapiącej). Głośne chrapanie to także problem relacji partnerskich, sprawiający że bliskie osoby śpią w osobnych pokojach.    
Według różnych autorów bezdech senny może występować w populacji u 4–12% mężczyzn i 2–5% kobiet. Warto zauważyć, że u kobiet choroba występuje częściej po menopauzie. Wiele osób lekceważy problem i nie podejmuje żadnych prób pozbycia się dolegliwości. Właściwa diagnoza i zastosowanie się do zaleceń daje szansę na dobre efekty leczenia. Sen jako czynność fizjologiczna ma ogromny wpływ na jakość naszego funkcjonowania. Jego zaburzenia, czyli chrapanie i bezdech senny mają poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.
W praktyce osteopatycznej mamy do czynienia ze złożonymi problemami zdrowotnymi pacjentów. Bardzo często pacjent zgłaszający się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, nawet nie jest świadomy swoich problemów ze spaniem, chrapaniem i permanentnym zmęczeniem. Szczegółowy wywiad pozwala wyciągnąć takie informacje od pacjenta. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie zależności pomiędzy prawidłowym torem oddychania, dotlenieniem organizm...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI