Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia dzieci

24 sierpnia 2018

NR 8 (Sierpień 2018)

Homeopatia i zioła w leczeniu AZS u dzieci

0 2015

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się tworzeniem wykwitów i świądem. Jest ona bardzo trudną do leczenia chorobą, zatem postępowanie terapeutyczne powinno być wielokierunkowe i łączyć leki naturalne, takie jak zioła i leki homeopatyczne, z lekami syntetycznymi.

AZS pojawia się najczęściej w pierwszych sześciu miesiącach życia, ale nie jest to regułą. Obraz atopowego zapalenia skóry zależy od wieku chorego, przykładowo u niemowląt są to intensywnie swędzące grudki i pęcherzyki, które pokrywają zmienioną rumieniowato skórę. Obserwujemy je najczęściej na policzkach, czole i głowie. W tak zwanej fazie dziecięcej AZS, która rozpoczyna się od ok. 2. roku życia i trwa aż do okresu dojrzewania, spotykamy zmiany w postaci grudek i blaszek zlokalizowanych wokół nadgarstków, stawów skokowych oraz na stopach, dłoniach, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. U osób dorosłych zmiany lokalizują się nie tylko w fałdach zgięciowych, na twarzy i szyi, ale także na plecach i ramionach. Są to wówczas suche, łuszczące się grudki i blaszki na podłożu rumieniowym. U dzieci chorych na AZS zwiększa się ryzyko wystąpienia astmy alergicznej i kataru alergicznego.

Jak rozpoznać AZS?

Kryterium rozpoznania według Hanifina i Rajki stanowi obecność co najmniej trzech z czterech głównych cech choroby: świądu, typowej morfologii i lokalizacji zmian, przewlekłego i nawrotowego przebiegu oraz osobniczego bądź rodzinnego wywiadu atopowego1. U chorych można stwierdzić również inne, mniej znaczące objawy choroby, które mogą być pomocne w postawieniu diagnozy, takie jak suchość skóry, rybia łuska, natychmiastowe reakcje skórne, nawrotowe zapalenia spojówek, świąd po spoceniu, nietolerancja pokarmów i wełny, rumień twarzy czy podwyższony poziom IgE.
Czynniki, które sprzyjają pojawieniu się alergii, to atopia u rodziców (tabela), ale także narażenie na kontakt z alergenami, których źródłem mogą być pyłki traw i drzew, roztocza lub zwierzęta domowe. AZS często ma swe przyczyny w alergenach pokarmowych, takich jak mleko krowie czy kurze jaja. Jego prawdopodobieństwo zwiększa stres, a także zakażenie gronkowcem złocistym. 
Osoby chore na AZS powinny unikać kontaktu z szorstkimi, zwłaszcza wełnianymi tkaninami. Pojawienie się atopowego zapalenia skóry może być także związane z uszkodzeniem płaszcza lipidowego skóry poprzez zbyt częste mycie dziecka. Czynnikiem, który znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia AZS, jest karmienie piersią (co najmniej przez cztery miesiące).

Tab. 1. Ryzyko wystąpienia alergii atopowej u dzieci w zależności od predyspozycji rodzinnych2
CHOROBY ATOPOWE W RODZINIE CZĘSTOŚĆ ALERGII U POTOMSTWA
Brak 10–15%
Jedno z rodziców chore 30–40%
Matka i ojciec chorzy > 60%

Od emolientów po olej z czarnuszki

Leczenie i pielęgnacja skóry w AZS najczęściej obejmuje zewnętrzne stosowanie emolientów. Działają one ochronnie, nawilżają i natłuszczają skórę. Czasami w terapii wykorzystuje się maści z glikokortykosteroidami (GKS), które mogą być stosowane również doustnie. Używa się leków immunomodulujących, przeciwhistaminowych czy immunosupresyjnych, a także antybiotyków działających miejscowo w przypadku infekcji. Coraz częściej prowadzi się także leczenie biologiczne. Zatem, jak widać, medycyna wytacza najcięższe działa ze swego arsenału. Dlaczego? Opisywane schorzenie jest trudne w leczeniu, co skłania do tego, aby w terapii AZS zastosować preparaty ziołowe i leki homeopatyczne. Surowcem roślinnym, który wykazuje potencjalne działanie terapeutyczne w przypadku AZS, jest na pewno olej z nasion czarnuszki siewnej. Zaleca się stosowanie oleju w hermetycznych kapsułkach, które zabezpieczają jego jakość. Olej z nasion czarnuszki siewnej powszechnie używany jest w przypadku chorób alergicznych, takich jak egzema skórna, katar alergiczny oraz astma oskrzelowa. Wykazuje on działanie antyhistaminowe i przeciwzapalne. W jednym z badań przeprowadzonych na dzieciach dowiedziono skuteczności tego surowca w leczeniu alergii. W grupie 112 pacjentów w wieku od 6 do 17 lat po okresie leczenia olejem istotnie poprawiały się kliniczne objawy choroby (u 80% dzieci z I i II grupy badanej zmniejszył się katar sienny, złagodzeniu ulegały też objawy astmy)3. Z osobistych doświadczeń autora wynikają podobne wnioski jak z wyżej zaprezentowanego badania. Zaobserwowano także, że ważna jest dawka surowca. W ostrym stanie można stosować nawet 3–4 razy dziennie cztery kapsułki po 0,5 g oleju. W przypadku AZS warto ponadto uzupełnić dietę o preparaty ziołowe, które utrudniają przenikanie antygenów przez barierę jelitową. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza oprócz preparatu z olejem z czarnuszki w kapsułkach, stosujemy w takiej sytuacji mieszankę ziołową o następującym składzie: 

 • koszyczek rumianku – 30%,
 • owoc kopru włoskiego – 15%,
 • liść babki lancetowatej – 12,5%,
 • nasiono czarnuszki – 12,5%,
 • owoc kminku – 10%,
 • liść melisy – 10%,
 • owoc anyżu – 10%.

Napar z opisanej mieszanki hamuje stan zapalny toczący się w obrębie jelit, poprawia trawienie, a także łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, co ma duże znaczenie w przypadku towarzyszących AZS dolegliwości, zwłaszcza u niemowląt. Nieszczelność jelit można zmniejszyć poprzez przywrócenie w nich prawidłowej flory bakteryjnej. Służą do tego preparaty, które zawierają w swoim składzie błonnik i bakterie probiotyczne. W naszym centrum ziołolecznictwa zalecamy Regulobon, w skład którego wchodzi błonnik z łupiny babki jajowatej oraz otrębów owsianych, a także inulina z korzenia cykorii. Zawiera on także siedem szczepów bakterii probiotycznych w postaci mikrokapsułkowanej.

Korzeń piwonii białej

Potencjalnie dobre efekty w leczeniu AZS można uzyskać, stosując korzeń piwonii białej. Jego efektywność potwierdziło badanie, w którym wykazano, że 1,8 g ekstraktu z tego korzenia działa podobnie jak 10 mg metotreksatu4. Zaletą surowca jest to, że jedynym ewentualnym działaniem niepożądanym są łagodne biegunki, które zanikają po zmniejszeniu dawki. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stosuje się preparat zawierający ekstrakt z korzenia piwonii białej standaryzowany na zawartość peoniflorinu, połączony z minerałami: żelazem, cynkiem, manganem, miedzią i selenem. Zalecany jest w przypadku AZS oraz innych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, toczeń rumieniowaty czy choroba Hashimoto.

Preparaty do stosowania zewnętrznego

Zioła mogą być stosowane w terapii AZS także jako składniki preparatów do stosowania zewnętrznego. Jednym z takich produktów jest ziołowe mydło Boniderm o unikalnym składzie. Zawiera ono składniki ziołowe (wyciągi z tataraku, pokrzywy, rumianku, łopianu i mydlnicy lekarskiej) oraz wersenian sodu (Na2EDTA). 
Substancja ta znana jest bardziej z tego, że używa się jej w terapii chelatacyjnej.
W przypadku skóry w stanie zapalnym korzystny efekt mogą przynieść kosmetyki z dużą zawartością składników czynnych pochodzenia roślinnego, takich jak olej z pestek winogron, destylat oczarowy, ekstrakty z kwiatu nagietka, kwiatu rumianku, z ziela fiołka, z ziela krwawnika, z liścia babki lancetowatej oraz olejki eteryczne: lawendowy, geraniowy, szałwiowy i z drzewa herbacianego. Zamiennie można stosować krem propolisowo-ziołowy Apibon – zawierający ekstrakt z propolisu, ekstrakt z kwiatu nagietka oraz olejki cytronelowy i z drzewa herbacianego. Receptury te znakomicie sprawdzają się w stanach zapalnych. W terapii AZS pomocne jest również leczenie homeopatyczne. Stosuje się zarówno leki objawowe, jak i leki głębokiego działania, w zależności od zaawansowania procesu chorobowego. 

homeopatia a stan ostry

Jeżeli objawy mają charakter zmian rumieniowo-obrzękowych, najczęściej rozważa się trzy substancje: pierwszą z nich jest Belladonna. Podajemy ją wtedy, kiedy pacjent ma połyskliwe, ciemno-czerwone zmiany, towarzyszy im lekki obrzęk oraz ostry, piekący ból, a skóra jest ciepła, swędząca i błyszcząca. Charakterystyczne dla Belladonny jest to, że dolegliwości ulegają złagodzeniu pod wpływem ciepła. Najczęściej stosuje się wówczas potencję 9CH 2–4 razy dziennie. Apis mellifica jest lekiem wykonanym z pszczoły miodnej, a więc obraz, który będzie leczył, przypomina użądlenie pszczoły. Skóra jest jasnoróżowa, nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy