Dołącz do czytelników
Brak wyników

Naturoterapia dzieci

24 sierpnia 2018

NR 8 (Sierpień 2018)

Homeopatia i zioła w leczeniu AZS u dzieci

0 323

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną, która charakteryzuje się tworzeniem wykwitów i świądem. Jest ona bardzo trudną do leczenia chorobą, zatem postępowanie terapeutyczne powinno być wielokierunkowe i łączyć leki naturalne, takie jak zioła i leki homeopatyczne, z lekami syntetycznymi.

AZS pojawia się najczęściej w pierwszych sześciu miesiącach życia, ale nie jest to regułą. Obraz atopowego zapalenia skóry zależy od wieku chorego, przykładowo u niemowląt są to intensywnie swędzące grudki i pęcherzyki, które pokrywają zmienioną rumieniowato skórę. Obserwujemy je najczęściej na policzkach, czole i głowie. W tak zwanej fazie dziecięcej AZS, która rozpoczyna się od ok. 2. roku życia i trwa aż do okresu dojrzewania, spotykamy zmiany w postaci grudek i blaszek zlokalizowanych wokół nadgarstków, stawów skokowych oraz na stopach, dłoniach, w zgięciach łokciowych i podkolanowych. U osób dorosłych zmiany lokalizują się nie tylko w fałdach zgięciowych, na twarzy i szyi, ale także na plecach i ramionach. Są to wówczas suche, łuszczące się grudki i blaszki na podłożu rumieniowym. U dzieci chorych na AZS zwiększa się ryzyko wystąpienia astmy alergicznej i kataru alergicznego.

Jak rozpoznać AZS?

Kryterium rozpoznania według Hanifina i Rajki stanowi obecność co najmniej trzech z czterech głównych cech choroby: świądu, typowej morfologii i lokalizacji zmian, przewlekłego i nawrotowego przebiegu oraz osobniczego bądź rodzinnego wywiadu atopowego1. U chorych można stwierdzić również inne, mniej znaczące objawy choroby, które mogą być pomocne w postawieniu diagnozy, takie jak suchość skóry, rybia łuska, natychmiastowe reakcje skórne, nawrotowe zapalenia spojówek, świąd po spoceniu, nietolerancja pokarmów i wełny, rumień twarzy czy podwyższony poziom IgE.
Czynniki, które sprzyjają pojawieniu się alergii, to atopia u rodziców (tabela), ale także narażenie na kontakt z alergenami, których źródłem mogą być pyłki traw i drzew, roztocza lub zwierzęta domowe. AZS często ma swe przyczyny w alergenach pokarmowych, takich jak mleko krowie czy kurze jaja. Jego prawdopodobieństwo zwiększa stres, a także zakażenie gronkowcem złocistym. 
Osoby chore na AZS powinny unikać kontaktu z szorstkimi, zwłaszcza wełnianymi tkaninami. Pojawienie się atopowego zapalenia skóry może być także związane z uszkodzeniem płaszcza lipidowego skóry poprzez zbyt częste mycie dziecka. Czynnikiem, który znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia AZS, jest karmienie piersią (co najmniej przez cztery miesiące).

Tab. 1. Ryzyko wystąpienia alergii atopowej u dzieci w zależności od predyspozycji rodzinnych2
CHOROBY ATOPOWE W RODZINIE CZĘSTOŚĆ ALERGII U POTOMSTWA
Brak 10–15%
Jedno z rodziców chore 30–40%
Matka i ojciec chorzy > 60%

Od emolientów po olej z czarnuszki

Leczenie i pielęgnacja skóry w AZS najczęściej obejmuje zewnętrzne stosowanie emolientów. Działają one ochronnie, nawilżają i natłuszczają skórę. Czasami w terapii wykorzystuje się maści z glikokortykosteroidami (GKS), które mogą być stosowane również doustnie. Używa się leków immunomodulujących, przeciwhistaminowych czy immunosupresyjnych, a także antybiotyków działających miejscowo w przypadku infekcji. Coraz częściej prowadzi się także leczenie biologiczne. Zatem, jak widać, medycyna wytacza najcięższe działa ze swego arsenału. Dlaczego? Opisywane schorzenie jest trudne w leczeniu, co skłania do tego, aby w terapii AZS zastosować preparaty ziołowe i leki homeopatyczne. Surowcem roślinnym, który wykazuje potencjalne działanie terapeutyczne w przypadku AZS, jest na pewno olej z nasion czarnuszki siewnej. Zaleca się stosowanie oleju w hermetycznych kapsułkach, które zabezpieczają jego jakość. Olej z nasion czarnuszki siewnej powszechnie używany jest w przypadku chorób alergicznych, takich jak egzema skórna, katar alergiczny oraz astma oskrzelowa. Wykazuje on działanie antyhistaminowe i przeciwzapalne. W jednym z badań przeprowadzonych na dzieciach dowiedziono skuteczności tego surowca w leczeniu alergii. W grupie 112 pacjentów w wieku od 6 do 17 lat po okresie leczenia olejem istotnie poprawiały się kliniczne objawy choroby (u 80% dzieci z I i II grupy badanej zmniejszył się katar sienny, złagodzeniu ulegały też objawy astmy)3. Z osobistych doświadczeń autora wynikają podobne wnioski jak z wyżej zaprezentowanego badania. Zaobserwowano także, że ważna jest dawka surowca. W ostrym stanie można stosować nawet 3–4 razy dziennie cztery kapsułki po 0,5 g oleju. W przypadku AZS warto ponadto uzupełnić dietę o preparaty ziołowe, które utrudniają przenikanie antygenów przez barierę jelitową. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza oprócz preparatu z olejem z czarnuszki w kapsułkach, stosujemy w takiej sytuacji mieszankę ziołową o następującym składzie: 

 • koszyczek rumianku – 30%,
 • owoc kopru włoskiego – 15%,
 • liść babki lancetowatej – 12,5%,
 • nasiono czarnuszki – 12,5%,
 • owoc kminku – 10%,
 • liść melisy – 10%,
 • owoc anyżu – 10%.

Napar z opisanej mieszanki hamuje stan zapalny toczący się w obrębie jelit, poprawia trawienie, a także łagodzi b...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy