Medycyna przyszłości. Mikroodżywianie – część 1

Dietoterapia

Mikroodżywianie jest pojęciem względnie nowym, ale jako nauka od wielu lat interesowało środowisko medyczne. Prekursorką tego nurtu była dr Catherine Kousmine (1904–1992), która na początku lat 40. ubiegłego wieku, zaniepokojona wzrostem zachorowalności na nowotwory, rozpoczęła badania nad mikroskładnikami. Efekty jej pracy nad nimi wykazały u myszy 50-procentowy spadek zachorowalności na raka. W ten sposób zaobserwowano związek między odżywianiem a chorobą, na zawsze wpisujący się w kierunek nowoczesnej medycyny, zwanej medycyną zapobiegawczą.

Catherine Kousmine jako pierwsza wskazała nierozerwalny związek detoksykacji wątroby (poprzez oczyszczanie jelit, zdrową żywność, wyrównanie pH organizmu i dostarczenie witamin) z regeneracją zaburzonego metabolizmu, leczeniem chorób degeneracyjnych oraz jej wpływem na codzienne dobre samopoczucie pacjentów. Zawdzięczamy jej dzisiejsze zainteresowanie pozytywnymi skutkami stosowania w codziennej diecie olei roślinnych. To ona mówiła o witaminie F, czyli trzech kwasach tłuszczowych wielonienasyconych, które dziś tak dobrze znamy: kwasie linolowym, linolenowym i arachidonowym[1]. Jej wówczas rewolucyjne obserwacje z czasem doczekały się większego uznania i dziś stanowią podwaliny nowej nauki akademickiej, zwanej mikroodżywianiem. Dziś ta nauka stała się kierunkiem akademickim, a w niektórych krajach systemy ochrony zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych uwzględniają elementy terapii mikrodżywiania w programach refundacyjnych. I chociaż związek między mikroskładnikami a zdrowiem wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, odpowiednio wykształcony specjalista potrafi go dostrzec i umiejętnie wykorzystać w pracy z pacjentem. 

POLECAMY

Mikroodżywianie to dyscyplina ściśle ukierunkowana na mikroskładniki, jakie pozyskujemy z pożywienia. Nauka ta jest zatem zaangażowana we wszystkie dziedziny leczenia i profilaktyki zdrowotnej współczesnej medycyny. Ten nowy kierunek w dużej mierze wyznaczyła transformacja żywien...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI