Naturalne sposoby leczenia popromiennego zapalenia błony śluzowej jamy ustnej

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Mimo dużej świadomości społeczeństwa na temat badań profilaktycznych oraz dostępu do coraz to nowocześniejszych metod leczenia, nowotwory cały czas rujnują zdrowie ogromnej liczby pacjentów. O ile dużo wiemy o zapobieganiu tej choroby, o tyle nasza wiedza na temat pobocznych schorzeń w trakcie terapii oraz jej skutków jest niewielka.

Radioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia przeciwnowotworowego. Na tę chwilę plasuje się na równi, pod względem skuteczności i popularności, obok chirurgii i chemioterapii. Co bardzo istotne, jest to terapia oszczędzająca, czyli dla pacjenta bezbolesna oraz komfortowa, ponieważ nie ma potrzeby inwazyjnej, „krwawej” ingerencji w ciało. Drugą stroną medalu tego rodzaju terapii jest natomiast długość jej trwania. Kiedy poddajemy się radioterapii, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ takie leczenie trwa stosunkowo długo w porównaniu z innymi metodami, np. chemioterapią. Promieniowanie atakuje nie tylko ognisko pierwotne choroby, ale także ewentualne niedalekie przerzuty, dlatego też jest podstawową metodą leczenia różnego rodzaju zmian nowotworowych. 

POLECAMY

Na czym polega radioterapia? 

Radioterapia wykorzystuje właściwości promieniowania elektromagnetycznego typu X. Odpowiednia jego częstotliwość powoduje jonizację w tkance. Jest to ten sam typ promieniowania, który wykorzystuje się podczas wykonywania prześwietlenia rentgenowskiego, jednak w przypadku radioterapii ma dużo większą siłę i działa przez dłuższy czas. Kaskada postępujących po sobie wydarzeń prowadzi do wytworzenia się wolnych rodników, które skutecznie uszkadzają strukturę DNA komórki, a konkretnie jądra komórkowego. Powoduje to trwałe uszkodzenie komórki nowotworowej. Ogromną przewagą radioterapii jest działanie konkretnie sprecyzowane na dany obszar zajęty chorobą. Lekarz może dokładnie określić moc promieniowania i miejsce działania, które obejmuje obszar, gdzie znajduje się guz pierwotny i jego ewentualne przerzuty z bliskiego otoczenia. Daje to dużo większe możliwości, ponieważ zajmujemy się od razu dużo większym polem leczenia niż w przypadku zabiegu chirurgicznego, podczas którego nie zawsze udaje się usunąć całą zmianę nowotworową. 
Promieniowanie wykorzystywane podczas radioterapii należy „serwować” pacjentowi wiele razy. Pojedynczy zabieg nie trwa długo, bo zaledwie kilkanaście minut, ale musi być on powtarzany wielokrotnie. Z perspektywy chorego może to być uciążliwe, natomiast ma wytłumaczenie z medycznego punktu widzenia. Organizm ani nie pochłania, ani nie kumuluje w żaden sposób promieniowania, widzimy jedynie jego efekt. Wpływa to jednocześnie na zwiększone bezpieczeństwo tego typu leczenia. 
Szacuje się, że radioterapia jest skuteczna u ok. 50% pacjentów, jednak onkolodzy są zdania, że najlepszy sukces terapeutyczny można odnieść w momencie połączenia chemioterapii z radioterapią. Wyróżniamy dwa podstawowe typy radioterapii: brachyterapię oraz radioterapię z zewnętrznych źródeł. Pierwszy z nich opiera się skoncentrowaniu się promieniowania w obrębie guza oraz jego otoczeniu. Z kolei drugi polega na zastosowaniu wiązek z zewnątrz. Skuteczność obu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI