Naturalne sposoby odstraszania insektów Część I – kleszcze, meszki i komary

Fitoterapia

Ze względu na trwającą na świecie epidemię koronawirusa większość osób spędza urlopy oraz wolne weekendy w naszym rodzimym kraju. Co za tym idzie, każdy z nas będzie się musiał zmierzyć z największą zmorą lata w Polsce, czyli insektami. Ich obecność może nam bardzo uprzykrzyć życie, nierzadko również ukąszenia powodują różne problemy zdrowotne. Dlatego w tym artykule postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze naturalne sposoby ich odstraszania.

Na rynku farmaceutycznym oraz drogeryjnym mamy ogromny wybór produktów, które z lepszym lub gorszym skutkiem chronią nas przed szkodami, które mogą nam wyrządzić insekty. Mimo że w Polsce panuje klimat umiarkowany i nie są nam groźne ukąszenia tropikalnych owadów, to z roku na rok rośnie sprzedaż różnego rodzaju repelentów. Z czego wynika taka tendencja wzrostowa?
Wilgotna, deszczowa aura, która bardzo często utrzymuje się na przełomie wiosny i lata w naszym kraju, sprzyja większej aktywności wszelkiego rodzaju robactwa. Na ogół bytuje ono z nami niezależnie od pory roku, jednak większość uaktywnia się właśnie w cieplejszych okresach w ciągu roku. Insekty, oprócz tego, że przeszkadzają nam w spędzaniu beztroskiego czasu na łonie natury, dodatkowo mogą być sprawcami bardzo nieprzyjemnych objawów. 
 

POLECAMY

R e k l a m a


Co prawda, w naszej szerokości geograficznej nie są one śmiercionośne, przenosząc np. malarię, jednak również mogą być przyczyną do poważnych problemów zdrowotnych. 
U osób szczególnie wrażliwych i podatnych na odczyny alergiczne bardzo boimy się, aby nie nastąpił wstrząs anafilaktyczny. Co prawda, takie objawy mogą kojarzyć się bezpośrednio z użądleniem przez osę lub pszczołę, jednakże warto mieć świadomość, że występują także alergie krzyżowe oraz nieprzewidziane objawy histaminowe. Dla przykładu – dana osoba może spożyć tego samego dnia coś silnie alergizującego, a dodatkowo zostać ukąszona przez wiele komarów. Ten ciąg przyczynowo-skutkowy powoduje, niestety, efekt domina, który może być bardzo poważny w skutkach. 
Dodatkowo, należy także wspomnieć o małych dzieciach. Wszelkiego rodzaju insekty niezwykle „lubią” nasze pociechy, ponieważ są dla nich „łatwymi” ofiarami. W przypadku dzieci, także bardzo boimy się silnych objawów alergicznych, które mogą manifestować się np. obrzękiem powiek, twarzy lub silną wysypką. Jeśli chodzi o ten ostatni objaw, który jest bardzo powszechny, często obserwujemy silny świąd, który prowadzi do powstawania ran. Takie mikrourazy u dzieci są następnie rozdrapywane oraz nadkażane, co w konsekwencji prowadzi do częstych infekcji dermatologicznych o podłożu grzybiczo-bakteryjnym. Ze względu na umiejscowienie i mało zdyscyplinowanego młodego pacjenta schorzenia te są zazwyczaj trudne do wyleczenia. 
 

R e k l a m a


Kiedy już wiemy, jakie mogą być konsekwencje niekontrolowanej aktywności owadów, warto zaznajomić się ze sposobami, które pozwalają odstraszyć je w sposób skuteczny i w miarę bezpieczny. Ten ostatni epitet skłania nas do zasta...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI