Postępowanie dietetyczne przy ostrym WZW typu A, B, C

Dietoterapia

Choroby wątroby dotykają znacznej liczby osób. Włączenie odpowiedniej terapii wspomaga na wczesnym etapie jej regenerację i zapobiega powstawaniu szkodliwych zmian. Z racji tego, że wątroba pełni wiele kluczowych dla życia funkcji, jej nieprawidłowe działanie może negatywnie wpływać na jakość i długość życia. Znanych jest pięć wirusów zapalenia wątroby, oznaczonych kolejnymi literami alfabetu (A, B, C, D, E) – w tym artykule skupimy się na trzech pierwszych.

Wątroba jest nieparzystym gruczołem położonym w górnej części jamy brzusznej, który wypełnia okolicę podżebrową prawą, znaczną część nadbrzusza i niewielką część okolicy podżebrowej lewej. Składa się z czterech płatów – płat prawy, lewy, czworoboczny i ogoniasty. Pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie, dlatego jej nadszarpnięcie może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu.
Funkcje wątroby:

POLECAMY

 • magazynuje energię w postaci glikogenu i kwasów tłuszczowych,
 • magazynuje niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy,
 • bierze udział w procesie trawienia,
 • neutralizuje produkt uboczny przemiany aminokwasów – jon amonowy do nieszkodliwego mocznika,
 • wychwytuje bilirubinę,
 • metabolizuje większość leków, głównie przy udziale cytochromu P450,
 • wytwarza wiele ważnych białek, w tym albuminy, białka ostrej fazy, większość czynników krzepnięcia i białka transportujące hormony.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest infekcją wirusową, która atakuje wątrobę. Zwykle rozprzestrzenia się przez skażoną żywność i wodę. Według raportu z 2015 r. opublikowanego przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), zapalenie wątroby typu A dotknęło około 2800 osób w Stanach Zjednoczonych. Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwykle nie zagraża życiu, w przeciwieństwie do wirusowego zapalenia wątroby typu B lub wirusowego zapalenia wątroby typu C. Natomiast wirus zapalenia wątroby typu A może powodować nudności przez wiele tygodni lub nawet miesięcy, a zarażone osoby w wieku powyżej 50 lat są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju choroby wątroby lub niewydolność wątroby w wyniku zakażenia wirusem.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest zwykle przenoszone przez zainfekowanego pracownika zajmującego się żywnością lub przez skażoną żywność. Wirusowe zapalenie wątroby typu A rozprzestrzenia się głównie, gdy osoba niezakażona spożywa żywność lub wodę zanieczyszczoną kałem osoby zakażonej. Może się to zdarzyć na kilka sposobów: jeśli zarażona osoba ma brudne ręce i przygotowuje jedzenie dla swojej rodziny, przyjaciół lub opiekunów lub gdy rodzic czy opiekun zmienia pieluchę lub czyści stolec zarażonej osoby, a następnie nie myje rąk. Wirus może się również rozprzestrzeniać poprzez kontakty seksualne oraz skażoną żywność lub wodę. Zanieczyszczenie żywności i wody występuje częściej w obszarach o złych warunkach sanitarnych lub złej higienie osobistej. W momencie zanieczyszczenia wirusem żywności lub wody, może się on szybko rozprzestrzenić i wywołać epidemię. Przykładem poważnego wybuchu zapalenia wątroby typu A jest epidemia w 1998 r. w Szanghaju w Chinach. Ponad 300 000 osób zachorowało na zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu surowych małży skażonych wirusem pochodzącym z silnie zanieczyszczonych wód przybrzeżnych. Wybuch epidemii doprowadził do konsekwencji gospodarczych i społecznych. Restauracje nie przynosiły dochodów, szpitale były pełne pacjentów, a zarażeni nie wracali do zdrowia przez wiele tygodni i nie byli w stanie pracować. Dodatkowo ludzie obawiali się kontaktu z mieszkańcami Szanghaju w obawie przed zakażeniem. Sposobem na prewencję jest zachowanie odpowiedniej higieny. Najczęściej do zakażenia może dojść na wakacjach w miejscach o złych warunkach sanitarnych lub złej higienie osobistej,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI