Słów kilka o wodach mineralnych

Dietoterapia

Woda, będąca głównym składnikiem naszego ciała, jest niezbędna do prawidłowego jego funkcjonowania. Jej braki prowadzą do odwodnienia, groźnego dla naszego zdrowia. Czy jednak wiemy, ile jej pić i którą wodę wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką rolę odgrywa woda w organizmie?
  • Jak poszczególne składniki mineralne w wodzie oddziałują na organizm?
  • Jak powinna przebiegać kuracja wodami leczniczymi?

Znaczenie wody w organizmie człowieka

Ciało człowieka w 70% składa się z wody1 – ciągu doby organizm ludzki powinien zostać uzupełniony o ok. 40 ml wody na 1 kg masy ciała. Na bilans wodny składają się: wypijane płyny, woda zawarta w pożywieniu oraz woda wydzielana w trakcie procesów metabolicznych wewnątrz komórek, co stanowi 2,5–3 litrów wody na dobę, czyli tyle, ile powinien otrzymać organizm człowieka o masie 70 kg. Należy zaznaczyć, że w bilansie wodnym zawsze istnieje niedobór wypijanej wody i koniecznie należy go uzupełnić o 1–1,5 litra wody dziennie23. WHO zaleca dorosłym mężczyznom spożycie płynów na poziomie 2000 cm3/d, natomiast kobietom1400 cm3/d4

POLECAMY

Ogromne znaczenie ma sposób przyjmowania i jakość wypijanej wody. Najlepiej nawadniać się wodą mineralną, czyniąc to małymi łykami5.

Pomimo znaczącego wzrostu spożycia wód butelkowanych w Polsce wciąż pozostaje ono o połowę niższe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej6. Z danych dotyczących wielkości spożycia wód butelkowanych wynika, że statystyczny Polak wypija ich około 60 litrów w ciągu roku7.

Organizm ludzki potrzebuje nie tylko czystej wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych – makroskładników, mikroskładników i związków organicznych1, 8. Mowa tutaj o składnikach mineralnych, które pełnią podstawowe funkcje we wszystkich procesach przemiany materii: wpływają na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu człowieka, wspomagają odporność na infekcje, a także zmniejszają odpowiedź organizmu na stres oraz podatność organizmu na choroby różnego pochodzenia. Są materiałem budulcowym, wpływają na p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI