Autor: Marta Pawlak

Dyplomowany dietetyk, technolog żywności, studentka Naturoterapii. Dietetyk kliniczny w Wielkopolskim Centrum Terapii Naturalnych.  Specjalizuje się w dietoterapii chorób autoimmunologicznych oraz holistycznym podejściu do znajdowania przyczyny dolegliwości zdrowotnych. W swojej pracy łączy różne formy leczenia, od żywienia po fitoterapię. Dzięki holistycznemu podejściu do zdrowia pacjenta, zwraca uwagę na eliminację wszystkich źródeł problemów.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wpływ składników pokarmowych na wzmocnienie skóry i paznokci

Ludzka skóra to drugi po jelitach organ o największej powierzchni chłonnej. W zależności od budowy anatomicznej danego człowieka, może ona mieć powierzchnię nawet powyżej 2 m2. Do jej głównych zadań należą: ochrona środowiska wewnętrznego, współudział w regulowaniu temperatury ciała, wydzielanie i wydalanie różnych, w tym też szkodliwych, substancji czy też synteza witaminy D3. Warto o nią dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wszelkie zmiany skórne będą odzwierciedlały stan wewnętrzny ciała, z uwzględnieniem konkretnych dysfunkcji i niedoborów.

Czytaj więcej

Detoksykacja organizmu za pomocą soków warzywno-owocowych

Czasy się zmieniły, my jako ludzie również. Technologia się rozwinęła, a nauka poszła do przodu. Opowieści naszych dziadków czy chociażby rodziców o tym, jak spędzali czas i co jedli, stały się dla nas tak odległe, jak wizja pięknego ciała modelek ze świata telewizji i zdjęć. Naszym życiem kieruje za to praca, brak czasu i snu, stres, używki, niedbałe jedzenie i siedzący tryb życia. Nic zatem dziwnego, że dookoła mnóstwo dolegliwości, niekończące się kolejki w szpitalach i przychodniach, a w mediach pojawiają się już tylko medyczne reklamy z cudownymi suplementami na wszystko. Także, tymi na… detoks. 

Czytaj więcej

Dietoterapia kobiet ciężarnych z anemią

Według wielu badań naukowych przeprowadzonych na grupach kobiet ciężarnych, anemia jest bardzo powszechnym problemem, występującym niezależnie od tygodnia i trymestru ciąży. Na ten fakt wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim stan odżywiania przed zajściem w ciążę. Dlatego też przede wszystkim powinno zwrócić się szczególną uwagę na edukację żywieniową kobiet już we wczesnym okresie rozrodczym, a także kobiet świadomie planujących ciążę. Wiedza oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce, pozwoli dzięki temu na wczesne reagowanie w sytuacji niedożywienia przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Czytaj więcej

Leki homeopatyczne w infekcjach górnych dróg oddechowych

Pora jesienno-zimowa zawsze jest czasem, w którym nasilają się infekcje wirusowe czy bakteryjne, doprowadzające do dolegliwości związanych z nieprawidłowym działaniem górnych dróg oddechowych. Niższe temperatury, wiatr, deszcz czy wilgoć sprzyjają rozwijaniu się w nas infekcji. Kaszel, katar, ból gardła – to główne dolegliwości nasilające się w tym okresie. Z pomocą przychodzą różne formy leczenia naturalnego, do których zalicza się także homeopatia.

Czytaj więcej

Stymulacja apetytu w niedożywieniu osób starszych

Społeczeństwo się starzeje – i jest to tendencja ogólnoświatowa. Osób starszych przybywa, a jednym z problemów, które trapią tę grupę ludzi, jest brak apetytu i zmniejszone łaknienie. W konsekwencji może to prowadzić do niedożywienia organizmu. Jak można temu przeciwdziałać?

Czytaj więcej

Profilaktyka odwodnienia organizmu

Woda może stanowić do 70% masy ciała. Ponad 50% wody zawartej w organizmie znajduje się wewnątrz komórek ciała, około 39% w płynach międzykomórkowych, a reszta – w osoczu i limfie. Nasz mózg w około 85% zbudowany jest właśnie z wody. Można zatem jednoznacznie stwierdzić, że bez wody nie ma życia. Nasuwa się też wniosek, iż – aby prawidłowo funkcjonować – należy dostarczać organizmowi oraz jego poszczególnym organom odpowiedniej ilości płynów, w tym głównie wody.

Czytaj więcej

Rola diety w obniżaniu stężenia bilirubiny

Prawidłowa praca wątroby i pęcherzyka żółciowego, jako organów siostrzanych, wpływa zasadniczo na pracę całego organizmu. Popełniane latami błędy żywieniowe prowadzą do przeciążenia tego organu, a jednym z objawów takiego stanu rzeczy jest podwyższony poziom bilirubiny we krwi.

Czytaj więcej

Dietoterapia w schorzeniach tarczycy

Niedoczynność tarczycy czy też zapalenie tarczycy typu Hashimoto to coraz częściej stawiana wśród wielu kobiet diagnoza. Z punktu widzenia medycyny akademickiej zazwyczaj jedyną formą leczenia staje się przepisanie leku w postaci sztucznego hormonu, najczęściej lewotyroksyny, oraz kontrolowanie poziomu TSH.

Czytaj więcej