Suplementacja jodu w chorobach tarczycy

Dietoterapia

W poszukiwaniu pierwiastków, które są w stanie usprawnić pracę naszego ciała, bardzo często skupiamy się na roli niedoborów magnezu, cynku czy selenu. Rzadko jednak poruszamy temat diety ubogiej w jod czy niedoborów jodu, który istotnie wpływa na pracę naszego organizmu – począwszy od rozwoju płodu, a kończąc na pracy tarczycy osób dorosłych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zaburzenia występują z niedoboru jodu?
  • Dlaczego warto suplementować jod  w trakcie ciąży?
  • Jak określić dzienne  zapotrzebowanie  na spożycie jodu?

Jod jest jednym z najważniejszych pierwiastków dostarczanych z zewnątrz do naszego ciała. Od jego ilości zależy poprawna praca tarczycy – aktywacja hormonów T3 oraz T4. Jego niedobory mogą bowiem przyczyniać się do zaburzeń takich jak niedoczynność tarczycy, zaburzenie kognitywne, a w krytycznych wypadkach kretynizm.

POLECAMY

Mimo jego znaczącej roli w rozwoju płodu, funkcji kognitywnych czy pracy tarczycy nieczęsto spotykamy się z obecnością jodu na półkach suplementacyjnych. Spowodowane jest to faktem, że sól spożywcza jest fortyfikowana jodem – właśnie po to, aby uniknąć jego niedoborów. Same wskazania do suplementacji jodem wydają się być kierowane do dosyć wąskiego grona osób i aby spełnić te wymagania, zawsze trzeba poprzedzić je dobrze dobraną diagnostyką oraz sprawdzeniem poziomu jodu m.in. w moczu, ale o tym powiemy sobie zdecydowanie więcej w następnych fragmentach tekstu.
Typowymi objawami niedoboru jodu są m.in. uczucie senności i brak energii, podwyższony poziom cholesterolu, problemy z metabolizmem, odpornością oraz radzeniem sobie ze stresem, a także suche i wypadające włosy, problemy z cerą i łamiące się paznokcie.

Skutkiem braku tego pierwiastka w organizmie jest także zbyt szybkie przybieranie na wadze lub brak efektów odchudzania, co w długim czasie może być frustrujące. Jednak zanim zdecydujemy się sięgnąć po suplementy zawierające w swoim składzie jod, musimy poznać wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. Jak zawsze bowiem w przypadku diety, czy suplementacji – co za dużo, to niezdrowo.

Jod a tarczyca

Najczęściej na temat jodu wypowiadamy się w kontekście pracy tarczycy, ponieważ stanowi on jeden z filarów jej odpowiedniego funkcjonowania, szczególnie w takich zaburzeniach jak niedoczynność tarczycy, wynikająca z niedoborów wolnych hormonów, takich jak fT3 czy fT4.
Jod jest niezbędnym mikroelementem wpływającym na poprawną pracę tarczycy. Zużywany jest wraz z aminokwasem zwanym tyrozyną przy produkcji T4 – tyroksyny, z której następnie otrzymujemy T3, czyli trójjodotyroninę. Rolą tarcz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI