Suplementacja probiotyczna na wczesnych etapach życia

Dietoterapia

Mikrobiota jelitowa stanowi złożoną społeczność mikroorganizmów, które, będąc w bliskiej interakcji zarówno ze środowiskiem wewnętrznym, jak i zewnętrznym, odgrywają ważną rolę w zachowaniu optymalnego zdrowia. Zmiany w składzie mikroflory jelitowej, określane mianem dysbiozy jelitowej, wpływając na aktywność mikroorganizmów, mogą prowadzić do rozwoju choroby. Probiotyki, zdefiniowane jako żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach mogą przynieść korzyści ludzkiemu zdrowiu, okazują się skuteczną strategią, która może pomóc w przywróceniu homeostazy jelit, a tym samym przyczynić się do leczenia i zapobiegania niektórym dolegliwościom, jak biegunka, infekcje, otyłość, zespół jelita drażliwego.

Mikrobiota jelitowa to złożona społeczność, która obejmuje ponad 1014 mikroorganizmów, w tym bakterie, a także wirusy, archeony i pierwotniaki. Nic więc dziwnego, że mikrobiota jelitowa jest często uważana za dodatkowy narząd, który pośredniczy w dynamicznych interakcjach pomiędzy wnętrzem ludzkiego organizmu a środowiskiem zewnętrznym. 

POLECAMY

Mikrobiota jelitowa i zdrowie noworodka

Skład mikrobioty jelitowej może różnić się u poszczególnych osób w zależności od genetyki, sposobu urodzenia (poród naturalny vs cesarskie cięcie), sposobu odżywiania na wczesnych etapach życia (mleko matki vs pokarm dla niemowląt) i późniejszych nawyków żywieniowych (dieta roślinna vs dieta zachodnia), jak również może zostać zmodyfikowany w przypadku stosowania probiotyków lub antybiotyków oraz pojawienia się infekcji[1].

Co ciekawe, u osób dorosłych aż 80% mikrobioty jelitowej jest zdominowane przez trzy typy organizmów, a mianowicie Bacteroidetes, Firmicutes i promieniowce (dawniej Actinobacteria). Z kolei, skład mikrobioty jelitowej u noworodków znacznie różni się od mikrobioty dorosłego, a co więcej ulega dynamicznym zmianom. Przykładowo tuż po urodzeniu przewód pokarmowy noworodka zostaje natychmiastowo skolonizowany przez zestaw bakterii, takich jak Bifidobacterium, Lactobacillus, Clostridium i Bacteroides. Proporcja tych szczepów w jelicie niemowlaka zmienia się w czasie i w wieku 1–5 miesięcy w swoim składzie zawiera głównie Bifidobacteriales, Lactobacillales i Clostridiales. Wreszcie po osiągnięciu 1. r.ż. przez dziecko jego mikrobiota swoją kompozycją przypomina mikrobiotę jelitową osoby dorosłej[1, 2].

Warto dodać, że skład mikrobioty jelitowej u dziecka kształtuje się już na wczesnych etapach ciąży, a następnie zmienia się w zależności od nawyków żywieniowych matki, wystąpienia infekcji, wieku ciążowego (ang. gestational age), a także przyjmowanych leków lub antybiotyków, co z kolei może mieć istotny wpływ na skład mikrobioty niemowlęcia[3]. Okazuje się, że profilaktyczne leczenie antybiotykami w celu zapobiegania zakażeniom bakteryjnym w czasie ciąży może wpływać negatywnie na proces kształtowania się mikrobioty u noworodka, a co więcej może przyczynić się do przedwczesnego porodu4 oraz zwiększać liczebność Enterobacteriaceae[5]. Wzrost udziału Enterobacteriaceae w składzie mikrobioty wcześniaków wiązał się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia jelit w porównaniu z ryzykiem stwierd...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI