Telomery a długość życia

Dietoterapia

Każdy z nas chciałby się cieszyć długim życiem w zdrowiu. Już w wieku 40 lat możemy zaobserwować różnice w tempie starzenia się swoich rówieśników. Procesy starzenia są nieuniknione, jednak to w jakim tempie będą one zachodziły, zależy w dużej mierze od stylu życia. Epigenetyka to nauka o tym, w jaki sposób nasze środowisko wpływa na aktywność genów. Jednym z czynników decydujących o tempie starzenia się naszych komórek są telomery, a raczej tempo ich skracania.

Telomery są to odcinki DNA o powtarzającej się sekwencji, które znajdują się na końcu chromosomów. Pełnią funkcję zabezpieczającą i stabilizującą nasze DNA podczas podziałów komórek, czyli również podczas procesu regeneracji. Skracanie telomerów związane jest z tzw. starzeniem replikacyjnym – komórki tracą powoli zdolność do podziału, po czym obumierają albo tworzą tzw. komórki starcze (np. brązowe plamy na skórze u osób starszych). Zależy nam zatem przede wszystkim na tym, żeby tempo skracania się telomerów było jak najwolniejsze, bo to przekłada się na nasze zdolności regeneracyjne i, co za tym idzie – na długość życia.

POLECAMY

R e k l a m a Aby zachować zdrowie, w naszym organizmie mamy całe mnóstwo komórek, które się odnawiają (tzw. komórki macierzyste/proliferacyjne). Znajdują się one między innymi w szpiku kostnym, przewodzie pokarmowym, płucach, narządach układu odpornościowego, wątrobie, skórze, trzustce, mięśniach, a nawet w mózgu. Tak długo jak te komórki się odnawiają, tak długo wyglądamy młodo, jednak jest to proces ograniczony. Dziecko przychodzi na świat mając 10 000 par zasad telomerów. W wieku 65 lat mamy ich już tylko około 4800, a im bardziej skrócone telomery, tym mniejsza zdolność do regeneracji. Każdy z nas jednak posiada również enzym zwany telomerazą, który ma zdolność do odnawiania telomerów. Odpowiednią dietą czy zmianami w stylu życia możemy wpłynąć zarówno na tempo skracania telomerów, jak i na aktywność samej telomerazy.

Starzenie komórkowe możemy zdefiniować jako „postępujące osłabienie funkcjonowania oraz ograniczone zdolnośc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI