Udział diety w alkalizacji organizmu

Dietoterapia

Homeostaza, czyli zachowywanie równowagi środowiska wewnętrznego organizmu niezależnie od wpływów otoczenia, jest cechą charakterystyczną wszystkich istot żywych. Powyższe procesy polegają między innymi na utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, stanu, w którym stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych jest w stanie równowagi, warunkującej odpowiednie pH oraz prawidłowy przebieg procesów biochemicznych.

Największą stabilnością wśród płynów ustrojowych odznacza się krew. Jej optymalny zakres pH dla większości przemian metabolicznych wynosi od 7,35 do 7,45. W wyniku przemian białek, tłuszczów i węglowodanów powstają kwasy: węglowy, mlekowy (z glikolizy beztlenowej), siarkowy (z aminokwasów siarkowych) oraz fosforowy (z fosfolipidów), które zakwaszają organizm. Związkami o pH zasadowym są połączenia jedno- i dwuwartościowych metali1, 2. 

POLECAMY

Stan, w którym równowaga kwasowo-zasadowa jest przesunięta w kierunku mniejszych wartości pH, nazywa się kwasicą, natomiast gdy jest przesunięta w kierunku wartości większych od przeciętnych, nazywa się zasadowicą. Utrzymanie właściwego odczynu kwasowo-zasadowego krwi zależy od czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Do czynników wewnętrzych należą: układy buforowe (wodorowęglowodanowy, białczanowy, fosforanowy), usuwanie nadmiaru CO2 przez płuca, wydalanie kwasów i zasad przez nerki. Czynnikiem zewnętrznym oddziaływającym na równowagę kwasowo-zasadową są składniki diety.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Przedłużający się stan zaburzonej równowagi kwasowo-zasadowej prowadzi do następstw zdrowotnych, objawiających się w przypadku kwasicy uczuciem zmęczenia, sennością, migreną, brakiem łaknienia, zwiększonym wydalaniem z moczem składników miner...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI