Witamina C jako silny antyoksydant

Dietoterapia

Witamina C od lat stanowi przedmiot rozważań naukowców oraz specjalistów zainteresowanych zdrowym stylem życia z powodu swojego szerokiego wpływu na pracę ludzkiego organizmu. Jednak wokół tematu jej stosowania w medycynie narosło wiele mitów, a przeciętny człowiek zastanawia się – stosować czy nie?

Kwas askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, mającą bardzo istotny wpływ na rozwój medycyny oraz pojmowanie ludzkiego zdrowia. Warto przypomnieć sobie chociażby historię szkorbutu, opisywanego jako „straszna dolegliwość, która znikała w momencie dotarcia statku do lądu”, początkowo utożsamianego z wpływem wiatru morskiego na ludzkie dziąsła, a następnie z niedoborami witaminy C w diecie marynarzy.
Witamina C tym bardziej jest dla nas istotna, ponieważ jesteśmy jedynym gatunkiem, który nie potrafi sam wyprodukować jej w swoim organizmie. Sprawia to, że monitorowanie jej spożycia jest jednym z czynników zapewniających szeroko pojęte zdrowie.
Medycyna alternatywna znajduje zastosowanie dla tej witaminy praktycznie w każdej jednostce chorobowej. Trudno z tym faktem dyskutować, gdy wiemy, że kwas askorbinowy jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów w ludzkim ciele i skutecznie zwalcza nadmiar ROS. Jednak medycyna zachodnia ciągle broni się przed stosowaniem wysokich dawek witaminy C i podchodzi do niej z dystansem – czy słusznie?

POLECAMY

R e k l a m a 

Witamina C a mózg

Kwas askorbinowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego głównego organu sterującego.Bierze udział w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, nasila procesy neuromodulacyjne – czyli formowanie połączeń nerwowych w mózgu oraz wspiera formowanie nowych naczyń krwionośnych, czyli angiogenezę. Oznacza to, że nie tylko wspiera budowanie autostrad informacyjnych w naszej głowie, ale też – jak dobr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI