Witamina D – podstawowy element układanki ludzkiego ciała

Dietoterapia

Ludzki organizm możemy przyrównać do sprawnie działającej maszyny, w której praca pojedynczego trybiku zależy od setek innych składowych. Jak w każdym urządzeniu, także tutaj w trakcie „eksploatacji” dochodzi do zużycia poszczególnych elementów, przez co cały układ pracuje zdecydowanie gorzej. Jednym z takich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ogniw jest witamina D.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny niedoborów witaminy D?
  • Jak zdiagnozować niedobór witaminy D?
  • W jaki sposób suplementować witaminę D?

 

POLECAMY

Wyobrażacie sobie jazdę samochodem bez sprawnego układu hamulcowego lub z działającym tylko jednym elementem silnika? Takie auto nie ma prawa funkcjonować w sposób optymalny. Taka sama sytuacja dotyczy ludzkiego ciała – gdy tempo procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele zaczyna stopniowo spadać, pociąga to za sobą kaskadę problemów psychofizycznych.

Trudno znaleźć w ludzkim ciele pierwiastek czy witaminę, który byłby odpowiedzialny za większą ilość elementów niż witamina D – układ krwionośny, odpornościowy i kostny, kondycja, wydolność, gospodarka hormonalna itp. Dlatego też jej brak może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Witamina D – jak to się zaczęło?

Witamina D została odkryta w 1922 roku przez McColluma1, jako czynnik działający przeciwkrzywiczo. Odkrycie witaminy D rozwiązało globalny problem, jakim w początkowych latach XX wieku była krzywica oraz jej powikłania. W 2017 roku po wpisaniu hasła „witamina D” w wyszukiwarce PubMedu mamy dokładnie 72,332...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI