Wpływ składników pokarmowych na wzmocnienie skóry i paznokci

Dietoterapia

Ludzka skóra to drugi po jelitach organ o największej powierzchni chłonnej. W zależności od budowy anatomicznej danego człowieka, może ona mieć powierzchnię nawet powyżej 2 m2. Do jej głównych zadań należą: ochrona środowiska wewnętrznego, współudział w regulowaniu temperatury ciała, wydzielanie i wydalanie różnych, w tym też szkodliwych, substancji czy też synteza witaminy D3. Warto o nią dbać nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wszelkie zmiany skórne będą odzwierciedlały stan wewnętrzny ciała, z uwzględnieniem konkretnych dysfunkcji i niedoborów.

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek tworzy kilka warstw i stanowią go głównie dojrzewające komórki nabłonków, nazywane keratynocytami. W naskórku znajdują się również komórki barwnikowe – melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne – komórki Langerhansa i komórki układu nerwowego – komórki Merkela. W skórze właściwej utworzonej z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe i elastyna oraz elementy komórkowe: fibroblasty, mastocyty i komórki krwi oraz naczynia i nerwy. Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna. Do wytworów skóry należą m.in. włosy i paznokcie. Znajdują się w niej też receptory, które są narządami zmysłów, jak chociażby dotyku (bólu, odczuwania temperatury, nacisku).

POLECAMY

R e k l a m a

Bariera ochronna, jaką stanowi skóra, utrzymuje równowagę między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym organizmu. Mimo iż jest stosunkowo cienka, jeśli jest zdrowa, doskonale spełnia swoje funkcje ochronne. Jest to możliwe dzięki warstwie rogowej naskórka, charakteryzującej się specyficzną strukturą.
Starając się wyeliminować to, czego nie mogą usunąć bądź oczyścić okrężnica, nerki, płuca, wątroba i układ limfatyczny, bywa, że skóra jest przeładowana kwasowymi produktami ubocznymi. Wszystkie choroby, które możemy dostrzec na skórze, wskazują na wewnętrzne zaburzenia. Jeśli istnieje tendencja do nasilania się zmian skórnych jesienią i utrzymywania się ich w zimie to oznaka, że leczeniu powinno zostać poddane jelito grube oraz płuca. Jeśli taka tendencja występuje cały rok, a zmiany nasilają się lub maleją okresowo – leczeniu i terapii powinno zostać poddane całe ciało w odpowiedniej, adekwatnej do wiedzy terapeuty kolejności. W medycynie chińskiej mówi się o tym, że skóra to trzecie płuco. Z kolei organem bezpośrednio wpływającym na pracę płuc jest jelito grube, czyli siedlisko mikroflory jelitowej. Współczesna wiedza medyczna także przypisuje ogromne znaczenie jelitom, a konkretniej bakteriom, jakie zasiedlają nasze jelita w przypadku leczenia wszelkich problemów i chorób skórnych.

R e k l a m a

Problemy i choroby skórne:

  • Astma a Atopowe Zapalenie Skóry
    Astma to choroba, a raczej dolegliwość, która we współczesnej medycynie skojarzona została z płucami. W rzeczywistości, jak każda inna przypadłość ma ona podłoże w nierównowadze większości narządów, w tym także w układzie odpornościowym. Nadmiar kwasu arachidonowego w codziennej diecie (składnik w większej ilości obecny w mięsie, nabiale, jajach) oraz kwasów omega-6 przyczynia się do nadprodukcji leukotrienów, kwasów tłuszczowych w ciele odpowiedzialnych za wywoływanie stanu zapalnego. Stan zapalny może z kolei objawia...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI