Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy badania potwierdzają skuteczność dziurawca w leczeniu depresji?
- Jakie surowce roślinne wspomagają leczenie stanów depresyjnych?
- Jak stworzyć ziołowe mieszanki niwelujące lęki?
Prym wśród ziół „przeciwdepresyjnych” wiedzie dziurawiec ziele. Należy jednak pamiętać, że zaparzana herbatka z dziurawca nie ma właściwości antydepresyjnych, a wyłącznie działanie żółciopędne i moczopędne. Udowodnione właściwości lecznicze w depresji posiada jedynie w formie wyciągu olejowego lub alkoholowego.
POLECAMY
Badania nad dziurawcem
Już w roku 1984 w Niemczech prowadzono badania na kobietach cierpiących na depresję. Podawano im nalewkę z dziurawca. Objawy depresyjne – takie jak niepokój, anoreksja, brak zainteresowania sprawami codziennymi, problemy psychosomatyczne – wyraźnie po niej ustępowały i przyjmowały łagodniejsze formy.
W Rosji badano wykorzystanie preparatów z dziurawca przy leczeniu alkoholików wychodzących z nałogu (bowiem często pojawiają się wówczas stany depresyjne). Odnotowano pozytywne skutki takiego działania. Na IV Międzynarodowym Kongresie Fitoterapeutycznym w Monachium w 1992 roku przedstawiono wyniki badań, które potwierdzały to, iż dziurawiec pomógł wyleczyć zarówno łagodną, jak i nieco bardziej nasiloną depresję u ponad połowy pacjentów. Z badań tych wynika, że po około miesiącu zażywania pacjenci uskarżający się na uczucie zmęczenia, zakłócenia snu itp. odczuwali wyraźną poprawę nastroju.
W badaniach Woelka i współpracowników z 1994 r. nad ponad 3250 pacjentami objawy depresji ustąpiły lub uległy poprawie w około 30% przypadków zaaplikowania wyciągu z dziurawca.
W „B...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- Dodatkowe artykuły i filmy
- ...i wiele więcej!