Fitoterapia zakażeń układu moczowego

Fitoterapia

Zakażenie układu moczowego to obecność drobnoustrojów w nerkach i drogach moczowych. Choroba ta czasami nie daje żadnych objawów, zwłaszcza u mężczyzn, ale także u 5% kobiet występuje bezobjawowy bakteriomocz. Terapia w przypadku infekcji dróg moczowych może być prowadzona lekami syntetycznymi lub naturalnymi.

Kobiety generalnie częściej zapadają na infekcje dróg moczowych. Statystycznie co druga kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi zapalenie pęcherza moczowego. Jest to związane z budową anatomiczną. Infekcje u płci żeńskiej występują częściej we wczesnym dzieciństwie oraz w okresie ciąży i połogu. U mężczyzn stany zapalne dróg moczowych pojawiają się w wieku późniejszym i prowokowane są między innymi zaburzeniami odpływu moczu, wynikającymi z powiększania się prostaty. Zakażenia dróg moczowych towarzyszą często osobom chorym na kamicę nerkową, cukrzycę, dnę moczanową oraz osobom nadużywającym leków przeciwbólowych. Częste są także u pacjentów obłożnie chorych, z upośledzoną odpornością oraz wśród tych, u których wystąpiła konieczność zastosowania cewnika. Główną przyczyną ostrych infekcji dróg moczowych jest pałeczka okrężnicy E. coli, która odpowiada nawet za 70-80% zakażeń.

POLECAMY

Choroby związane z infekcjami dróg moczowych 

Jakie objawy charakteryzują infekcje dróg moczowych? Jak różnicować, czy choroba dotyczy nerek i dróg moczowych, czy też zlokalizowana jest w innych narządach?

 1. Zapalenie pęcherza moczowego
  To bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, występująca przede wszystkim u kobiet. Charakteryzuje się trudnością i bólem w oddawaniu moczu. Najbardziej typowe objawy to ostre „parcie na pęcherz” i oddawanie niewielkich ilości moczu. Bóle lokalizują się w okolicy spojenia łonowego i cewki moczowej. Mocz może mieć czasami wygląd krwawy. Zioła sprawdzają się zarówno w ostrych, jak i przewlekłych infekcjach. Obie wymienione mieszanki mogą być użyte do terapii i profilaktyki tego schorzenia (tab.1). Warto również zastosować preparaty zawierające żurawinę. W przypadku nawracających dolegliwości podawanie ziół powinno trwać dłuższy czas (nawet 6 tygodni). Dobrze, aby receptury stosowanych mieszanek ziołowych ulegały zmianie.
 2. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
  Zdarza się, że dyskomfort ze strony układu moczowego występuje, a w badaniu ogólnym moczu nie pojawiają się ani bakterie, ani inne cechy infekcji. Wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego. To schorzenie związane jest z uszkodzeniem warstwy glikozaminoglikanów na powierzchni nabłonka pęcherza. Charakteryzuje się ono trwającymi nawet kilka lat okresowymi, nawracającymi dolegliwościami, takimi jak częstomocz oraz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI