Stymulacja apetytu w niedożywieniu osób starszych

Postępowanie w jednostkach chorobowych

Społeczeństwo się starzeje – i jest to tendencja ogólnoświatowa. Osób starszych przybywa, a jednym z problemów, które trapią tę grupę ludzi, jest brak apetytu i zmniejszone łaknienie. W konsekwencji może to prowadzić do niedożywienia organizmu. Jak można temu przeciwdziałać?

Liczba osób starszych na świecie z roku na rok rośnie. Uwarunkowane jest to wieloma czynnikami demograficznymi i socjologicznymi. Wzrost ten szczególnie zauważalny jest w krajach rozwijających się i zachodnich, a odczuwają go zwłaszcza jednostki opieki zdrowotnej. Warto jednak zauważyć, że w krajach takich jak Polska nie przywiązuje się aż tak dużej wagi do prewencji i ochrony przed różnego typu dolegliwościami zdrowotnymi i chorobami przewlekłymi. Skutkuje to tym, że niejednokrotnie osoby dojrzałe oraz starsze zbyt późno reagują na sygnały ze strony ich organizmów. Poprzez samoutrudnienie, a może niejednokrotnie strach przed postawieniem diagnozy odkładają działanie na ostatnią chwilę. Stąd niekończące się kolejki do przychodni i poradni NFZ oraz długie czekanie na zabiegi operacyjne w szpitalach. Z tego też powodu pojęcie starości często kojarzone jest z niemożnością pełnego życia, z ograniczeniami w wielu aspektach, na co my, jako ludzie świadomi, nie powinniśmy się zgadzać. W kontrze do krajów zachodnich stają kraje wschodnie, takie jak Chiny, dla których od zawsze medycyna kojarzy się z zapobieganiem, a nie leczeniem chorób. Stąd w przypadku wystąpienia ewentualnych dolegliwości od razu następuje reakcja, która ma na celu pozbycie się niedogodności. Kraje wschodnie dzięki temu cieszą się odsetkiem dłużej żyjących, zadowolonych z życia staruszków, udowadniając tym samym, że bycie w podeszłym wieku nie oznacza ułomności ani fizycznej, ani umysłowej.
W przypadku jednak wystąpienia już objawów, do których zaliczyć można brak apetytu, skutkujący z czasem przewlekłym niedożywieniem organizmu, warto pokusić się o odpowiednią terapię zarówno żywieniową, jak i psychologiczną. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Często nagromadzone są one latami, co związane jest ze wspomnianym wcześniej brakiem prewencji zdrowotnej. Zapobieganie, a także leczenie problemów z apetytem, a co za tym idzie – także niedożywieniem ludzi starszych zależy od etiologii i może być związane z zastosowaniem bądź wprowadzeniem kilku form terapii i rozwiązań.

POLECAMY

Przyczyny braku apetytu

Brak prewencji i świadomego podejścia do swojego zdrowia może skutkować tym, że osoby starsze będą borykały się z poważnymi problemami zdrowotnymi, których jedynie jedną ze składowych okaże się brak apetytu. Odmawianie jedzenia czy też unikanie go w dużej mierze może wynikać z problemów od strony zarówno żołądka, jak i jelit. Brak odpowiedniej higieny jedzenia, w tym chociażby unikanie picia do posiłków, z czasem będzie skutkował osłabieniem efektywności trawienia na poziomie żołądka. Konsekwencją tego typu zachowań może okazać się zgaga czy też przepuklina rozworu przełykowego. Skutkować to będzie nieprzyjemnymi objawami podczas spożywania pokarmu oraz po posiłku. Stąd z czasem może zrodzić się reakcja w postaci odmawiania konsumpcji i braku apetytu. W przypadku jelit brak odpowiedniej ilości enzymów trawiennych już w żołądku będzie wpływał znacząco na ich pracę. Spadek mikroflory jelitowej, związany chociażby z nagromadzeniem latami stresu i napięć dnia codziennego, przyjmowaniem leków na stałe czy też spożywaniem mało odżywczej żywności, będzie dodatkow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI