Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dietoterapia

19 grudnia 2017

DODATEK NR (Wrzesień 2017)

Dietoterapia w schorzeniach tarczycy

0 301

Niedoczynność tarczycy czy też zapalenie tarczycy typu Hashimoto to coraz częściej stawiana wśród wielu kobiet diagnoza. Z punktu widzenia medycyny akademickiej zazwyczaj jedyną formą leczenia staje się przepisanie leku w postaci sztucznego hormonu, najczęściej lewotyroksyny, oraz kontrolowanie poziomu TSH.

Z artykułu dowiesz się:

 • Jaki wpływ na pracę tarczycy ma dieta niskokaloryczna?
 • Czy pracę gruczołu można regulować dietą?
 • Jakie czynniki destabilizują poziom hormonów?

Niestety, niejednokrotnie pomijane są przy tym, sygnalizowane przez pacjentki, dolegliwości współtowarzyszące, które nie zostają wyeliminowane poprzez przyjmowanie jedynie hormonu. W tej sytuacji pomóc może odpowiednia dieta.

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który produkuje hormony odpowiedzialne za nasz metabolizm. Do jej prawidłowej pracy potrzebne są odpowiednie składniki, pozyskiwane z pożywienia. W przypadku wieloletnich zaniedbań w zakresie prawidłowego odżywiania się często dochodzi do licznych niedoborów pokarmowych oraz niedoczynności ze strony pracy nie tylko tarczycy, ale też jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego czy żołądka.

Objawami takiego stanu rzeczy są najczęściej:

 • przybranie na masie ciała w krótkim czasie,
 • sucha skóra, wypadające włosy, łamliwe paznokcie,
 • chroniczne zmęczenie,
 • zaparcia/wzdęcia, czasem biegunki,
 • refluks/zgaga, uczucie ciężkości na żołądku,
 • stany lękowe/nerwica/początki depresji,
 • problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy, wstawaniezmęczonym,
 • problemy z koncentracją, natłok myśli (zwłaszczawieczorem),
 • problemy z zajściem w ciążę.

W przypadku wymienionych wyżej problemów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na postawienie odpowiedniej diagnozy oraz na pracę wszystkich narządów naszego ciała. Niedoczynność czy też zapalenie tarczycy to suma wypadkowych wspomnianych objawów, które mogą objawiać się na długie lata przed wystąpieniem choroby. Leczenie objawowe ogranicza się jedynie do podawania nieaktywnego hormonu T4, który głównie będzie regulował poziom TSH – hormonu tyreotropowego, będącego hormonem przysadki mózgowej. Ustalenie i wyeliminowanie przyczyny jako forma naturalnego wspierania schorzenia zawsze powinno być związane z poznaniem dotychczasowego stylu życia oraz zachowań żywieniowych pacjenta oraz uświadomieniem mu jego błędów. Poprawa jakości diety zawsze będzie właściwą drogą do sukcesu, jakim jest poprawa zdrowia i komfortu życia.

Wśród najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, rzutujących na pracę tarczycy, a wymienianych w gabinecie dietetyka, znajdują się: liczne próby odchudzania się na własną rękę, eksperymentowanie z jedzeniem (czasem stosowanie monodiet, czyli diet opartych na jednym/dwóch składnikach), czy też stosowanie długotrwałych głodówek.

Diety niskokaloryczne i dieta Dukana a Hashimoto

Omawiając temat niedoczynności oraz zapalenia tarczycy, jakim jest Hashimoto, nie sposób nie wspomnieć o popularnych dietach oferowanych na szeroką skalę, które rzekomo miały przynieść spektakularny efekt odchudzania – u każdego. W gabinecie niejednokrotnie można usłyszeć, że panie z Hashimoto przez kilka lat bądź miesięcy przed postawieniem diagnozy o chorobie były na diecie Dukana, a aktualnie stosują bardzo duże restrykcje kaloryczne – dla uzyskania efektu, jakim ma być utrata masy ciała.

Większości osobom nie trzeba przedstawiać zasad, które obowiązują na diecie Dukana. W uproszczeniu jest to dieta białkowa, której najważniejszym założeniem jest spożywanie sporej ilości chudego nabiału oraz mięsa. Wyklucza się większość źródeł tłuszczu oraz węglowodanów. Początkowo daje ona spektakularny efekt odchudzający, jednak z czasem doprowadza do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z rozmów przeprowadzonych z pacjentkami wynika, że mimo pogorszenia samopoczucia podczas stosowania tej diety pozostają one na niej, bo chęć utraty nadmiaru kilogramów staje się dużo większa niż towarzyszące jej skutki uboczne. Takie przedłużające się zachowania często doprowadzają właśnie do niedoczynności tarczycy, która związana jest z pogorszeniem pracy jelit, żołądka, wątroby czy też pęcherzyka żółciowego.

Niedoczynność czy też zapalenie tarczycy to suma wypadkowych wspomnianych objawów, które mogą objawiać się na długie lata przed wystąpieniem choroby.

Jak już zostało wspomniane, tarczyca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje co najmniej kilku niezbędnych składników odżywczych, do których zaliczyć można żelazo, selen, cynk, jod, magnez, węglowodany czy też tłuszcze. Długotrwałe stosowanie diety Dukana, opartej głównie na nabiale, doprowadza do niedoborów żelaza. Ten pierwiastek z kolei reguluje m.in. nasz poziom energii, stan włosów czy też paznokci. W niektórych przypadkach niedobór węglowodanów w diecie w późniejszym etapie może również spowodować brak energii, senność, apatię czy też wieczne uczucie zmęczenia. Ponieważ w diecie Dukana nie ma ani źródeł węglowodanów, ani tłuszczów – organizm nie ma z czego czerpać energii do codziennego funkcjonowania. Tarczyca naturalnie spowalnia swoją pracę, wydzielając mniejszą ilość hormonów. Z kolei nadmiar białka osłabia z czasem pracę wątroby oraz nerek, odpowiedzialnych za oczyszczanie z toksyn. W organizmie kobiety będącej na diecie Dukana po pewnym czasie może zacząć kumulować się czynnik miażdżycorodny, jakim jest homocysteina. Jest to aminokwas, który powstaje z przemiany innego aminokwasu, występującego w produktach zwierzęcych, jakim jest metionina. Niewielkie jego ilości są dla nas niezbędne. Niestety, w sytuacji, w której nie dostarczamy sobie witamin z grupy B – zwłaszcza B6, B12, B9 (kwas foliowy) – proces przemiany metioniny w homocysteinę zostaje zaburzony, a aminokwas ten zaczyna się kumulować w naczyniach krwionośnych, doprowadzając w konsekwencji do problemów z układem krążenia. Dodatkowo wspomniane przemiany biochemiczne zachodzą z udziałem wątroby i nerek, które w sytuacji przeciążenia białkiem, nie będą sprawnie funkcjonowały. Nadmierne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • Dodatkowe artykuły i filmy
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy