Fitoterapia anemii

Fitoterapia

Niedokrwistość stanowi istotny problem zdrowotny na całym świecie. Globalne rozpowszechnienie anemii w 2010 roku (na podstawie danych WHO) wynosiło w przybliżeniu 33%, przy czym częstość występowania oraz etiologia były zróżnicowane w zależności od regionu świata, płci i wieku. Mimo że bardzo dużo mówi się o niedokrwistości w kontekście jej zapobiegania i leczenia, przypadłość ta wciąż często dotyka zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Szczególnie predysponowane do jej występowania grupy to: kobiety (w szczególności ciężarne), dzieci, a także osoby po 60. roku życia.

Czym właściwie jest anemia? To stan, w którym mamy do czynienia z obniżeniem poziomu hemoglobiny przy jednoczesnym (choć nie zawsze) spadku liczby czerwonych krwinek i wskaźnika hematokrytowego, poniżej norm ogólnie przyjętych dla danego przedziału wiekowego i płci. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość ta nie odnosi się wyłącznie do układu krwiotwórczego, ale negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Ogólne osłabienie, zawroty i bóle głowy, bladość, spadek koncentracji, tachykardia – to tylko niektóre z objawów anemii, które mogą być zróżnicowane, w zależności od rodzaju niedokrwistości, która nas dotknie. Do najczęściej diagnozowanych należy anemia z niedoboru żelaza. Szacuje się, że stanowi ona 80% wszystkich diagnozowanych przypadków niedokrwistości. Niemniej jednak może być ona również wynikiem innych niedoborów (np. witaminy B6, B12 czy kwasu foliowego), a także skutkiem przewlekłych stanów zapalnych czy np. chorób nowotworowych. Niekiedy jej pojawienie się nie ma żadnego związku z zaburzeniem procesu erytropoezy, a jest wynikiem nadmiernej utraty krwi, np. w wyniku nagłego krwotoku lub bywa skutkiem nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek.
Leczenie anemii wynikających z niedoborów polega przede wszystkim na podawaniu leków i suplementów diety zawierających odpowiednie minerały i witaminy, w szczególności żelazo. Zalecane dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi u niemowląt, mężczyzn i kobiet w wieku postmenopauzalnym – ok. 8–10 mg/d, u dzieci: 5 mg/d, u kobiet miesiączkujących: 18–20 mg/d, a u kobiet ciężarnych średnio 27–40 mg/d. Zwiększone zapotrzebowanie u kobiet w wieku rozrodczym wynika z występowania krwawień miesięcznyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI