Ajurwedyjskie naturalne metody stosowane w przypadku nadmiernej potliwości ciała

Pielęgnacja z natury

Pocenie się jest naturalnym, fizjologicznym mechanizmem termoregulacyjnym. Zarządza nim autonomiczny układ nerwowy, natomiast przebiega poprzez funkcje umiejscowionych w skórze gruczołów potowych, które wydzielają substancję składającą się z wody, elektrolitów oraz minerałów, takich jak sód i potas. Kiedy pocenie jest większe niż wynika to z potrzeb fizjologicznych, nazywane jest nadmierną potliwością.

Jeśli nie można ustalić medycznej przyczyny nadmiernego pocenia, które zlokalizowane jest przede wszystkim w okolicy pach, dłoni, stóp, jest to tzw. nadpotliwość (hiperhydroza) pierwotna, związana z czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub emocjonalnymi. Natomiast wtórna nadmierna potliwość może być związana z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, otyłość, menopauza, chłoniak Hodgkina, guz nadnerczy, akromegalia, choroby hematologiczne, schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona), przewlekłe infekcje, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność serca, lub być efektem niepożądanym stosowania niektórych leków. Nadmierna potliwość leczona jest m.in. przy użyciu zewnętrznych preparatów zawierających sole glinu (lub inne metale), lekami antycholinergicznymi (skutki uboczne tej grupy leków powodują, że ich użycie jest ograniczone). U pacjentów z podwyższonym poziomem lęku stosowane są leki beta-adrenolityczne, znane również jako beta-blokery lub beta-sympatykolityki. Jeżeli preparaty naskórne oraz farmakoterapia okazują się nieskuteczne, stosowane są zabiegowe metody leczenia, m.in. laser, jonoforeza, radiofrekwencja, mikrofale, iniekcje toksyną botulinową, zatrzymującą wydzielanie acetylocholiny (zabieg trzeba powtarzać co 6–12 miesięcy), lub sympatektomia, czyli chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych, wykonywane przede wszystkim na dłoniach i podeszwach, które może być przyczyną kompensacyjnego, nadmiernego pocenia się w innych okolicach ciała. 

R e k l a m a

POCENIE SIĘ Z PERSPEKTYWY AJURWEDYJSKIEJ

Ajurweda to holistyczna medycyna wywodząca się z Indii, która opiera się na leczeniu pierwotnej przyczyny chorób, poprzedzonej wnikliwą i bardz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Naturoterapia w praktyce" w roku + wydania specjalne
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • Dodatkowe artykuły i filmy
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI